Aktuality

Zveme na Osvobození 70 – oslavy konce 2. světové války

Koncert pro hrdiny, který v pražské Dejvické ulici zahájil multimediální výstavu Paměť národa – Osvobození 70, navštívilo v průběhu pátku a soboty 15 tisíc lidí. Pro velký zájem o audiovizuální doku-drama v historickém Vlaku Paměti národa museli pořadatelé zavést rezervační systém.

Výstavu, která na velkoformátových výstavních věžích ukazuje portréty a příběhy sedmi desítek válečných pamětníků, si zájemci budou moci prohlédnout v okolí Dejvické až do 22. května. Vstup je zdarma, související akce probíhají denně od 10 do 19 hodin. Autentické výpovědi pamětníků z výstavy může veřejnost zhlédnout na webu Osvobozeni70.cz.

Městská policie na výstavě v průběhu pátku zadržela skupinu kapsářů, když se snažili okrást několik návštěvníků. Instalace výstavy na začátku května je takéc poznamenaná útoky vandalů, kteří opakovaně poškodili část výstavních ploch.

Koncertu se zúčastnilo i šest desítek válečných pamětníků a veteránů. Někteří z nich se přímo z koncertního pódia podělili s návštěvníky o své vzpomínky a válečná svědectví. Vystoupení Anny Hyndrákové a Pavla Olivy, kteří přežili koncentrační tábor Osvětim, v němž zahynula většina jejich příbuzných, odměnily tisíce lidí pod pódiem ohromným aplausem. „Kulky nám lítaly nad hlavou, jen to hvízdalo. Když tam padla kulka, jen to tak tupě bouchlo,“ vzpomínal na pódiu na boj o ruzyňské letiště další z pamětníků a účastník Pražského povstání, Emil Šneberg. Pamětníky z pódia pozdravili také náčelník generálního štábu, generál Josef Bečvář, režisér Václav Marhoul nebo novinář Jakub Železný. Aneta Langerová a Wabi Daněk, jejichž vystoupením páteční program vrcholil, věnovali své písně právě přítomným pamětníkům.

Tak veliká účast nás překvapila, jen v průběhu pátku nás oslovily desítky lidí, kteří přímo na Dejvické vstoupili do Klubu přátel Paměti národa, který shromažďuje prostředky na nahrávání vzpomínek zejména válečných pamětníků, jejichž čas se krátí neuvěřitelně rychle,“ řekl Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která spolu s Městskou částí Praha 6 koncert a výstavu pořádá. „V květnu budou výstava a vlak otevřeny nejen pro veřejnost, ale připravili jsme také komentované prohlídky pro školy,“ doplnil Kroupa.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.