Aktuality

Češi i Slováci nahrávají své blízké, nejlepší získají 50 000 Kč nebo iPhone 6

„Děda vždycky hrozně rád vyprávěl, jak bojoval na Dukle. Jenže mě to tenkrát nezajímalo a dneska už se zeptat nemůžu,“ říká třiatřicetiletá Zuzana z Prahy. Podobně jako ona lituje celá řada lidí, že se o rodinnou historii nezajímali, dokud byl čas. K poznání životních příběhů svých nejbližších a zájmu o vlastní kořeny chce inspirovat dokumentaristická soutěž Příběhy 20. století, jejíž třetí ročník právě startuje.

Soutěž vyhlašovaná neziskovými organizacemi Post Bellum a PANT vyzývá Čechy i Slováky k natáčení pamětníků, které mohou hledat mezi svými blízkými, lidmi, kterých si váží, nebo ve spolupráci s institucemi sdružujícími válečné veterány či politické vězně.

Pamětníka může nahrát každý třeba na svůj mobilní telefon, diktafon či kameru a vyhrát 50 000 korun nebo iPhone 6. Jednotlivci i soutěžní týmy se mohou přihlašovat už dnes na www.pribehy20.stoleti, kde také najdou veškeré podmínky soutěže. Termín pro odevzdání všech zpracovaných materiálů je 29. února 2016.

„I přesto, že poslouchat vyprávění babičky není v dnešní době zrovna v kurzu, daří se nám oslovovat hlavně mladé. Dvěma třetinám loňských přihlášených nebylo více než osmnáct let. Rádi bychom tento úspěch opakovali i letos,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Soutěžící se mohou se svými příběhy přihlašovat ve třech kategoriích: 13–15 let, 16–18 let a více než 19 let. Během dvou uplynulých ročníků se Příběhy 20. století s téměř tisícovkou přihlášených zařadily mezi největší dokumentaristické soutěže u nás. Stále však mezi námi žijí další lidé, jejichž osudy stojí za to zachovat.

Vedle video- či audionahrávky musí soutěžící připravit textově zpracovaný příběh vycházející z rozhovoru a doplnit jej dobovými i současnými fotografiemi. V průběhu března posoudí všechny dokončené práce odborná porota z řad historiků, novinářů a dokumentaristů. Hodnotit budou poutavost a srozumitelnosti příběhu, jeho historickou relevanci a způsob, jakým byl veden rozhovor. Porotci na základě těchto kritérií vyberou tři nejlepší příběhy z každé kategorie. Svého favorita může podpořit také veřejnost a hlasovat pro něj na www.pribehy20stoleti.cz. Pro autora příběhu s největším počtem hlasů je připravena speciální cena.

O tom, že soutěž často odhalí skutečně dramatické osudy, svědčí například příběh Evy Mrakavové, který v loňském ročníku zaznamenal její vnuk, sedmnáctiletý Vít Mužík. Když se sedmiletá Eva chystala s tatínkem Ladislavem Mrakavou na výlet, přišli pro něj jeho kolegové z Veřejné bezpečnosti. To bylo na dlouhou dobu naposledy, co otce viděla. Téměř devět let si s ním směla jen dopisovat a jen několikrát jej navštívit v jáchymovských lágrech.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.