Aktuality

Sborník představuje dvanáct pamětnických příběhů, které objevili žáci z Prahy 6. Zpovídali přeživší holocaust i odbojáře

Výstava Příběhy našich sousedů, která v minulém roce představila dvanáct strhujících příběhů pamětníků z Prahy 6, má od ledna svou tištěnou podobu. Mezi příběhy nechybějí vzpomínky přeživších holocaust, protinacistického odbojáře, účastníka Pražského povstání, pašeráka zakázaných knih či chartistky. Výstava i sborník vycházejí z nahrávek, které před rokem pořídili žáci v rámci stejnojmenného vzdělávacího projektu.

Tým ZŠ Norbertov zaznamenal vyprávění Jiřiny Šiklové: „Proč bychom se měli ukájet slabostí někoho jiného, v jehož situaci jsme nebyli? Lidí, kteří někoho udali, bylo hodně, ale vím já, jestli bych na jejich místě vydržela?” vysvětlovala dětem socioložka, která se ocitla v komunistickém vězení po udání konfidentem StB.

Projekt Příběhy našich sousedů, který již potřetí pořádá radnice Městské části Praha 6 společně s neziskovou organizací Post Bellum, zprostředkovává žákům moderní dějiny. Osmáci a deváťáci se s pomocí svých učitelů na půl roku stávají dokumentaristy. S kamerou či diktafonem v ruce zaznamenávají vyprávění lidí, kteří vzpomínají na svůj život ve 20. století. Úkolem dětí je pak natočené vzpomínky zpracovat do uceleného životního příběhu.

Nově vydaný sborník zachycuje spolu s fotografiemi a příběhy pamětníků také informace o žákovských týmech, ukázky z jejich reportáží, fotky z průběhu projektu a slavnostního zakončení, kde děti představily výsledky své půlroční práce. Výtisky dostanou školy a mladí dokumentaristé. Publikace také bude ke stažení na webových stránkách Prahy 6 a na pribehynasichsousedu.cz.

Výstava, ze které brožura vychází, byla od jara loňského roku několik měsíců přístupná veřejnosti v dejvickém Skleněném paláci a poté putovala po zapojených školách. V současnosti se s deseti osudy spojenými s Prahou 6 mohou seznámit studenti i návštěvníci univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.