Aktuality

Sborník představuje dvanáct pamětnických příběhů, které objevili žáci z Prahy 6. Zpovídali přeživší holocaust i odbojáře

Výstava Příběhy našich sousedů, která v minulém roce představila dvanáct strhujících příběhů pamětníků z Prahy 6, má od ledna svou tištěnou podobu. Mezi příběhy nechybějí vzpomínky přeživších holocaust, protinacistického odbojáře, účastníka Pražského povstání, pašeráka zakázaných knih či chartistky. Výstava i sborník vycházejí z nahrávek, které před rokem pořídili žáci v rámci stejnojmenného vzdělávacího projektu.

Tým ZŠ Norbertov zaznamenal vyprávění Jiřiny Šiklové: „Proč bychom se měli ukájet slabostí někoho jiného, v jehož situaci jsme nebyli? Lidí, kteří někoho udali, bylo hodně, ale vím já, jestli bych na jejich místě vydržela?” vysvětlovala dětem socioložka, která se ocitla v komunistickém vězení po udání konfidentem StB.

Projekt Příběhy našich sousedů, který již potřetí pořádá radnice Městské části Praha 6 společně s neziskovou organizací Post Bellum, zprostředkovává žákům moderní dějiny. Osmáci a deváťáci se s pomocí svých učitelů na půl roku stávají dokumentaristy. S kamerou či diktafonem v ruce zaznamenávají vyprávění lidí, kteří vzpomínají na svůj život ve 20. století. Úkolem dětí je pak natočené vzpomínky zpracovat do uceleného životního příběhu.

Nově vydaný sborník zachycuje spolu s fotografiemi a příběhy pamětníků také informace o žákovských týmech, ukázky z jejich reportáží, fotky z průběhu projektu a slavnostního zakončení, kde děti představily výsledky své půlroční práce. Výtisky dostanou školy a mladí dokumentaristé. Publikace také bude ke stažení na webových stránkách Prahy 6 a na pribehynasichsousedu.cz.

Výstava, ze které brožura vychází, byla od jara loňského roku několik měsíců přístupná veřejnosti v dejvickém Skleněném paláci a poté putovala po zapojených školách. V současnosti se s deseti osudy spojenými s Prahou 6 mohou seznámit studenti i návštěvníci univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.