Aktuality

Osudy zapomenutých pamětníků ožily v Domě U Kamenného zvonu

Ve třinácti letech se Hugo Fritsch ocitl sám ve zdevastovaném táboře pro české Němce. Když několik měsíců předtím dorazil s rodinou do tohoto lágru, jeho babička prohlásila: „Odsud už živí nevyjdeme!“ Téměř se nemýlila. Všudypřítomné epidemii tyfu totiž podlehli postupně všichni Hugovi příbuzní. O osudech rodiny vyprávěl pamětník třináctileté Anetě Bruthansové. Ta si včera v Domě U Kamenného zvonu v Praze převzala ocenění za nejlépe zpracované vzpomínky v soutěži Příběhy 20. století.

V kategorii pro nejmladší dokumentaristy uspěla díky unikátnímu svědectví i jeho pečlivému zpracování. Hlavní cenu v kategorii pro středoškoláky si odnesl Pavel Veber, který mapoval osud nacistického vězně Jiřího Ottera. Mezi dospělými pak porota ocenila tým ze Slovenska s příběhem Alfréda Kardoše, kněze perzekvovaného komunisty.

Po návštěvě pamětníka se Aneta Bruthansová vydala do Prosečnice u Sázava, do míst bývalého tábora. Poblíž dnes stojí vojenské historické muzeum. „O táboře tam nikdo nic nevěděl, nebyla tam o něm ani zmínka. Když jsme o tom mluvili s místní průvodkyní, myslela si, že si z ní děláme legraci,” svěřila se vítězka. Za nejlepší příběh v kategorii 13-15 let si stejně jako vítěz prostřední kategorie odnesla IPhone 6. Dospělí výherci získali 50 000 korun a další ocenění si převzali věcné ceny od Papelote a historické publikace.

V letošním ročníků soutěže, kterou už potřetí pořádaly neziskové organizace Post Bellum a Pant, představují studenti a žáci do 25 let největší skupinu soutěžících. Tvoří tři čtvrtiny z celkem tří stovek přihlášených. Se všemi soutěžními příběhy se může veřejnost seznámit na stránce www.pribehy20stoleti.cz.

Právě na zástupce nejmladších generací cílí organizátoři soutěže a vyzývají je k tomu, aby se ptali svých blízkých na to, co dělali v minulém století. „Velmi často se stává, že se potomci až po smrti babičky nebo dědečka dozvědí, kdo vlastně byli jejich prarodiče, což je vlastně strašně smutné. Soutěž Příběhy 20. století se to snaží změnit, vzbudit zájem o rodinnou historii a kořeny, dokud je na to čas a máme se koho ptát,” vysvětluje ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Mezi soutěžními příspěvky se objevily příběhy rodin poznamenaných násilnou kolektivizací, politické vězenkyně 50. let, Židů, veterána východní fronty či totálně nasazených.

Vedle tří hlavních kategorií, které hodnotili přední čeští novináři: Dalibor Balšínek, Robert Břešťan, Robert Čásenský, Jan Maxa a Tomáš Němeček, vybrala svého favorita i veřejnost. V online hlasování uspěly studentky pedagogického lycea z Ostravy s osudy celoživotního skauta. Získaly balíček produktů společnosti Scio v hodnotě 20 000 korun.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.