Aktuality

Paměť národa slaví. Publikovali jsme 3000. svědectví

Ve sbíce Paměť národa najde veřejnost ode dneška tři tisíce zdokumentovaných a publikovaných pamětnických osudů. Jubilejním příběhem se stalo vyprávnění psychiatra, přeživšího holocaustu a bojovníka proti nacismu MUDr. Petra Riesla (*1933).

Mezi třemi tisíci pamětníků v online archivu Paměť národa jich 376 podalo svědectví o holokaustu, 1181 vzpomínalo na politické procesy totalitních režimů a 763 vyprávělo o bojích na frontách. Veteráni popisovali bojiště první světové války i novodobých konfliktů v Jugoslávii či Afgánistánu.

Na budování online archivu Paměť národa se dosud podílelo 813 dokumentaristů, editorů, fotografů, překladatelů a správců z celkem 65 organizacích v 13 zemích. Vedle pamětníků žijících v České republice obsahuje sbírka i stovky vzpomínek ze zahraničí. Například nyní mapují dokumentaristé osudy krajanů na severním Kavkaze a západní Sibiři.

I přes impozantní číslo 3 000 životních příběhů doplněných téměř 40 000 fotografiemi má Paměť národa stále mnoho bílých míst, která s odchodem pamětníků už nebude možné zaplnit. Rychle se ztrácejí se svědectví nejstarších pamětníků jako Petra Riesla, kteří vzpomínají na druhou světovou válku. Odcházejí ale také aktéři poměrně nedávných událostí, jako v případě Václava Havla. Kvůli vážné nemoci stihl dokumentaristům Paměti národa vylíčit jen vzpomínky z útlého mládí, na vyprávění z pozdějších let již nikdy nedošlo.

Dokumentaristé Paměti národa v posledních letech napínají všechny síly a díky tomu počet natočených stále roste: 266 příběhů v roce 2014, 571 v roce 2015 a v prvním čtvrtletí roku 2016 265. Náklady na natočení jednoho pamětníka, zpracování jeho příběhu, editaci, překlad a publikování na portále se pohybuje kolem 8 000 korun. Objem zdokumentovaných svědectví se nutně odvíjí od vybraných prostředků, které pochází především od soukromých dárců a členů Klubu přátel Paměti národa.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.