Aktuality

5. 10. Pocta Václavu Havlovi – zveme na výstavu k prezidentovým nedožitým osmdesátinám

Obecně prospěšná společnost Post Bellum, Městská část Praha 6 a Knihovna Václava Havla zvou 5. října na Procházení – vernisáž velkoformátové výstavy v dejvických ulicích, která u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje snímky prezidentova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy. Výstava je součástí multižánrového projektu s názvem „Pocta Václavu Havlovi“, který zahrnuje také tematický program v kulturních institucích v Praze 6.

Pocta Václavu Havlovi bude slavnostně zahájena před Národní technickou knihovnou ve středu 5. října ve 12 hodin. Zahájení bude mít podobu vernisáže výstavy fotografií Oldřicha Škáchy s názvem Procházení. Samotná vernisáž bude mít právě formu procházky – veřejnost i hosté včetně významných osobností spjatých s Václavem Havlem se projdou od knihovny Dejvickou ulicí až k Hradčanské. Trasu budou lemovat velkoformátové panely s 96 fotografiemi, které ukazují různá období života a tvorby Václava Havla, jak je Škácha zachycoval od 60. let až po Havlovu prezidentskou éru.

„Oldu Škáchu znám dlouhá desítiletí a dlouhá desítiletí jsem zvyklý na jeho aparát. Jeho fotky, myslím, dokumentují kus naší moderní historie.“

– Václav Havel o Škáchovi

„Havel mě během focení už vůbec nebral na vědomí, a ti, kdo za ním přišli, se během debaty většinou přestali hlídat a v tu chvíli jsem věděl, že je to ono.“

– Oldřich Škácha o Havlovi

Průvod Procházení skončí 5. října v netradičním prostoru dejvického nádraží, kde přímo z přistaveného železničního vagónu zazní koncert legendární kapely The Plastic People of the Universe.

Vernisáž výstavy bude jen jednou z mnoha kulturních akcí, které se v Praze 6 budou konat až do 18. prosince, dne pátého výročí úmrtí prezidenta. Pocta Václavu Havlovi nabídne celou řadu dalších příležitostí, jak si dramatika a státníka připomenout – od undergroundových koncertů v místních hudebních klubech přes výstavy v Písecké bráně nebo v rámci tradičních Farmářských trhů na Kulaťáku. Součástí oslav bude i unikátní koncert projektu Salome se symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře a filmový festival s havlovskou tematikou. Poctu Václavu Havlovi zakončí tiché a důstojné zapálení svíček na tradičním místě Prahy 6 na „Náměstíčku“ před kostelem ve Wuchterlově ulici.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.