Aktuality

Osobnosti ze Střešovic, Břevnova či Dejvic představuje výstava v Písecké bráně

Životní příběhy umělců, novinářů, inspirativních pedagogů, členů undergroundu, ale i pamětníků války či vězně 50. let zaznamenali v minulém školním roce mladí reportéři ze základních škol v Praze 6. Právě z jejich nahrávek čerpá výstava, která bude je k vidění v Písecké bráně na adrese K Brusce 208 v průběhu září.

Žákovské týmy v Praze 6 již potřetí objevovaly příběhy svých sousedů a tentokrát na kameru či diktafon zaznamenaly celoživotní vzpomínky třinácti z nich. Mezi vyzpovídanými pamětníky nechybí zástupci nejstarší generace: Helena Brabencová, Vladimír Kolomý, Igor Pleskot a Pavel Jeník, kteří pamatují nacistickou okupaci a boje v závěru války, či lidé perzekvovaní komunistickým režimem: Jiří Navrátil, Iva Vodrážková a Drahomíra Vacíková. Žáci se také setkali s Olgou Bojarovou a Petrem Horou Horejšem, spisovateli, kteří se v minulém režimu nesměli publikovat, s představitelem hudebního undergroundu Jaroslavem Jeronýmem Neduhou, či s Jiřím Všetečkou, který se svým fotoaparátem zachytil sovětskou okupaci i Palachův pohřeb. Svůj životní příběh dětem vyprávěli také akademická sochařka Dagmar Kolumková a restaurátor Václav Kadlec. Výstava v Písecké bráně ve formě velkoformátových fotografií s autentickými výpověďmi vychází z nahrávek pořízených od září 2015 a představuje všechny jmenované osobnosti. K vidění bude od 6. září do 2. února každý den kromě pondělí mezi 11 a 19 hodinou.

Děti v projektu Příběhy našich sousedů vzpomínky nejen natáčejí, ale také mají za úkol za pomoci svých učitelů a profesionálních dokumentaristů z nich připravit reportáž či příběh. Všechna svědectví se pak ukládají do veřejně přístupné sbírky vzpomínek Paměť národa. Projekt, který za finanční podpory radnice Prahy 6 realizuje nezisková společnost Post Bellum, se od letošního září rozbíhá ve školách nanovo. Tipy na zajímavé pamětníky z této městské části mohou čtenáři předat koordinátorce projektu Tereze Slachové na telefonním čísle 776 238 290.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.