Aktuality

Ceny Paměti národa uctí Jiřího Bradyho a ocení čtyři bojovníky proti komunismu

Ve čtvrtek 17. listopadu si Ludmila Váchalová, Jitka Malíková, Anton Tomík a Rudolf Dobiáš, dvě Češky a dva Slováci, bojovníci proti komunistické totalitě, převezmou na slavnostním galavečeru v Národním divadle Ceny Paměti národa. Ocenění letos už po sedmé uděluje obecně prospěšná společnost Post Bellum.

Během uplynulého víkendu se na Post Bellum obrátily stovky lidí e-mailem či na facebooku s prosbou, aby se letos stal nositelem tohoto občanského ocenění i Jiří Brady, který za 2. světové války přežil koncentrační tábory Terezín a Osvětim a velkou část života zasvětil osvětě o holocaustu.

Pan Brady přijal nabídku a bude svůj celoživotní příběh vyprávět pro sbírku Paměť národa. Právě vylíčení vlastního osudu pro tento mezinárodní veřejně přístupný archiv je základní podmínkou toho, aby se pamětník mohl stát laureátem Ceny Paměti národa.

„Přál bych si, aby letošní Ceny Paměti národa vzdaly hold panu Bradymu jako dalším nesmírně zajímavým, statečným a inspirativním lidem. Nechci, aby toto občanské ocenění, které tu máme sedm let, tedy déle než se ujal úřadování na Hradě Miloš Zeman, lidé chápali jako politický protest proti chování prezidenta. Uznávám však, že v dnešní situaci lze jen těžko tento pocit vyvrátit,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Čtyři letošní laureáti, které vybralo několik tisíc dokumentaristů, badatelů, učitelů a dalších spolupracovníků a dárců Paměti národa a Post Bellum, strávili v komunistických kriminálech dohromady 28 let. Zatčeni byli jako velmi mladí za své morální postoje, odvahu na nich trvat i pomoc obětem nového režimu.

Ludmila Váchalová byla odsouzena v sedmnácti letech za šíření zpráv o podmínkách v trestaneckém táboře Horní Slavkov. Ludmila ilegálně dodávala svému bratrovi do vězení papír, kopíráky, fotoaparát, později pašovala jeho zprávy ven a na Západ.

Studentka medicíny Jitka Malíková několikrát ukryla ve svém bytě stíhané kněze a řeholníky. U sebe doma pořádala i katolické vzdělávací a modlitební kroužky. Ve vykonstruovaném procesu byla následně označena za hlavu celé protistátní skupiny a odsouzena k 11 letům vězení. K medicíně se už nikdy nevrátila.

Výlet s partou kamarádů do Slovenského ráje skončil pro Antona Tomíka zatčením StB a obviněním z velezrady. V jáchymovských pracovních táborech se s odsouzením nesmířil a začal se svými spoluvězni kopat tunel. Tempem 15 centimetrů denně se po téměř třech měsících prokopali na svobodu, kde však nezůstali dlouho. V důsledku rozsáhlé pátrací akce byli brzy všichni uprchlíci včetně Antona dopadeni.

Rudolf Dobiáš vydával protikomunistické letáky, bojoval za zavřené katolické kněze a vyzýval k odporu vůči novému režimu. Ve vězení v uranových lágrech se potkal s řadou intelektuálů a umělců. Své vzpomínky popsal a umělecky převedl do románů, povídek a básní, a významně tak přispěl ke zmapování politických represí padesátých let.

Ceny Paměti národa budou mít letos podobu splněných přání pro oceněné, která se týkají jak velmi osobních tužeb svázaných s minulostí, tak i témat, která hýbou dnešní společností. Jak se nám podařilo slibu dostát a přání splnit, uvidí diváci během slavnostního večera,” prozrazuje Mikuláš Kroupa.

Vstupenky na slavnostní předávání je možné získat v předprodeji na webu Národního divadla. Členové Klubu přátel Paměti národa mohou zakoupit vstupenky za zvýhodněné vstupné.

Galavečer v Národním divadle v Praze budou živě přenášet Česká televize, Český rozhlas Plus a Rozhlas a televízie Slovenska. Večerem bude provázet moderátor Martin Veselovský.

Osudy laureátů a jejich boj s rudou totalitou představí krátká filmová doku-dramata z dílny režisérů Jana Jirků a Zdeněka Durdila. Ocenění ve formě reportáží dokumentujících splnění přání symbolicky předají zástupci pořadatelů večera: Post Bellum, České televize, Rozhlasu a televízie Slovenska a Ústavu pro studium totalitních režimů.

Na galavečeru vystoupí přední čeští interpreti klasické hudby, Kafka Band a zpěvačka Katarzia. Režisérem slavnostního večera v přímém přenosu na ČT 2, Dvojce slovenské televize a v Českém rozhlasu Plus je Michael Čech.

www.cenypametinaroda.cz

Pořadatelé Cen Paměti národa 2016

Generální partneři 

  • Jan Dobrovský a Petr Pudil

Hlavní partneři

  • 2N Telekomunikace, a.s. 2N.cz
  • Národní divadlo  narodni-divadlo.cz
  • Martin Bursík a Kateřina Bursíková Jacques
  • Anna Meissner a Ory Weihs

Partneři 

Oficiální vůz

Mediální partneři

 

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.