Aktuality

Připojujeme se k přivítání Jeho Svatosti 14. dalajlamy – 17. 10. na Hradčanském náměstí v Praze

Iniciativa Češi Tibet podporují ve spolupráci s neziskovými organizacemi Post Bellum, Potala, Lungta a Politika a Svědomí organizuje uvítání dalajlamy přístupné široké veřejnosti. Akce se uskuteční v pondělí 17. října od 13 hodin symbolicky na Hradčanském náměstí v Praze, protože právě zde měli občané Československa před 26 lety poprvé možnost setkat se dalajlamou, který přijel na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. Výjimečnost této události spočívala mimo jiné v tom, že prezident Havel byl prvním vysoce postaveným politikem-státníkem, který dalajlamu oficiálně pozval, čímž odstartoval již čtvrtstoletí trvající turné, během něhož dalajlama navštívil například Bílý dům, Bundestag, Elysejský palác či Evropský parlament. Přátelství mezi Václavem Havlem a dalajlamou dalo vzniknout úzkému vztahu mezi Tibeťany a občany České republiky, které pojí mimo jiné podobná historická zkušenost okupovaných národů. Letos přijíždí 81letý dalajlama už po jedenácté, Česká republika je jeho pátou nejnavštěvovanější zemí.

„Připojujeme se k organizátorům této akce, protože dalajlamu vnímáme jako symbol, jako představitele komunisty okupované země, v níž je omezována svoboda. Jsme přesvědčeni, že k útokům na lidská práva nesmíme mlčet, stejně jako nemlčely tisíce lidí, jejichž osudy jsme zaznamenali ve sbírce Paměť národa,“ říká ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Uvítací program pod širým nebem za úcasti dalajlamy bude trvat hodinu a provázet jím bude herečka a členka iniciativy Češi Tibet podporují Barbora Hrzánová. Hudebně akci doprovodí zpěvačky Aneta Langerová, Lenka Dusilová a skupina Zrní. Dalajlamu přivítají také Tibeťané žijící v České republice, uvítací tanec Khaita Radostných tanců zatančí studenti Mezinárodní Komunity Dzogčhenu.

Kromě slov dalajlamy uslyší návštěvníci také ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka, signatářku a mluvčí Charty 77 Danu Němcovou, ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupu, ekologa a ředitele iniciativy Češi Tibet podporují Martina Bursíka, římskokatolického kněze Ladislava Heryána, ředitelku Potaly Zuzanu Ondomišiovou a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

pozvanka_dalajlama

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.