Post Bellum ocenilo 17. listopadu v Národním divadle Ludmilu Váchalovou, Jitka Malíkovou, Antona Tomíka a Rudolfa Dobiáše, bojovníky proti komunismu, a také Jiřího Bradyho, přeživšího holocaustu. Tři laureáti si pro ocenění přišli osobně, za Rudolfa Dobiáše cenu ze zdravotních důvodů převzal syn Miroslav. Jiří Brady, který žije v Kanadě, si cenu převzal v předstihu během své říjnové návštěvy v Praze.
Ocenění již po sedmé přebírali lidé, kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. V letošním ročníku nepředstavovala cena žádný umělecký artefakt, ale Post Bellum se jim spolu s dalšími spolupořadateli zusilo splnit přání.
Co si přáli letošní laureáti Ceny Paměti národa? Byli skromní a mysleli hlavně na druhé: setkání s přáteli, duchovní čtení, pomoc pro křesťanské uprchlíky z Iráku, více osvěty o politických vězních, abychom podpořili demokracii tím, že budeme chodit k volbám.
Jak se povedlo jejich přání splnit, se můžet podívat na záznamu večera na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11588121920-ceny-pameti-naroda-2016/21654215025/
Slavnostního večera se 17. listopadu v Národním divadle účastnili mimo jiné předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka a velvyslanec USA Andrew Schapiro.
„Jsem rád, že dnešní demokratická společnost nezapomíná na odvahu a skutky lidí, kteří se nebáli vzepřít totalitnímu režimu a pro svobodu, lidskou důstojnost a základní hodnoty byli odhodláni díky svému přesvědčení a morálním principům zaplatit jakoukoliv daň. Za jejich odvahu a skutky, které pro naši demokratickou společnost vykonali, jsem jim dnes osobně, před předáním samotného ocenění, poděkoval,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Čtyři letošní laureáti strávili v komunistických kriminálech dohromady 28 let. Zatčeni byli jako velmi mladí za své morální postoje, odvahu na nich trvat i pomoc obětem nového režimu. Pátý laureát Ceny Paměti národa, Jiří Brady, byl mimořádně oceněn na přání tisíců spolupracovníků a podporovatelů Paměti národa.
Ludmila Váchalová byla odsouzena v sedmnácti letech za šíření zpráv o podmínkách v trestaneckém táboře Horní Slavkov. Ludmila ilegálně dodávala svému bratrovi do vězení papír, kopíráky, fotoaparát, později pašovala jeho zprávy ven a na Západ.
Studentka medicíny Jitka Malíková několikrát ukryla ve svém bytě stíhané kněze a řeholníky. U sebe doma pořádala i katolické vzdělávací a modlitební kroužky. Ve vykonstruovaném procesu byla následně označena za hlavu celé protistátní skupiny a odsouzena k 11 letům vězení. K medicíně se už nikdy nevrátila.
Výlet s partou kamarádů do Slovenského ráje skončil pro Antona Tomíka zatčením StB a obviněním z velezrady. V jáchymovských pracovních táborech se s odsouzením nesmířil a začal se svými spoluvězni kopat tunel. Tempem 15 centimetrů denně se po téměř třech měsících prokopali na svobodu, kde však nezůstali dlouho. V důsledku rozsáhlé pátrací akce byli brzy všichni uprchlíci včetně Antona dopadeni.
Rudolf Dobiáš vydával protikomunistické letáky, bojoval za zavřené katolické kněze a vyzýval k odporu vůči novému režimu. Ve vězení v uranových lágrech se potkal s řadou intelektuálů a umělců. Své vzpomínky popsal a umělecky převedl do románů, povídek a básní, a významně tak přispěl ke zmapování politických represí padesátých let.
Jiří Brady byl jako dítě ze židovské rodiny sám se svou sestrou transportován do Terezína, později Osvětimi a pracovního tábora Gleiwitz. Jeho rodiče už předtím zavraždilo gestapo, koncentráky nepřežila ani Jiřího sestra Hana. Po válce Jiří Brady emigroval do Kanady a celý život zasvětil pomoci druhým včetně šíření osvěty o holocaustu.
Osudy laureátů a jejich boj s rudou totalitou představila krátká filmová doku-dramata z dílny režisérů Jana Jirků a Zdeňka Durdila.
Moderátor Martin Veselovský i všichni vystupující se na večeru podíleli bez nároku na honorář.
DĚKUJEME VŠEM PARTNERŮM, BEZ KTERÝCH BY SE VEČER NEUSKUTEČNIL:
Pořadatelé
- Post Bellum www.postbellum.cz www.postbellum.sk
- Ústav pro studium totalitních režimů www.ustr.cz
- Česká televize www.ceskatelevize.cz
- Český rozhlas www.rozhlas.cz
- Rozhlas a televízia Slovenska www.rtvs.sk
Generální partneři Cen Paměti národa 2016
- Jan Dobrovský a Petr Pudil
Hlavní partneři
- 2N Telekomunikace, a.s. www.2N.cz
- Martin Bursík a Kateřina Bursíková Jacques
- Anna Meissner a Ory Weihs
- Národní divadlo www.narodni-divadlo.cz
Oficiální vůz
- Škoda Auto, a.s. www.skoda-auto.cz
Partneři
- Hlavní město Praha www.praha.eu
- Vysoká škola ekonomie a managementu www.vsem.cz
- Pilsner Urquell, a.s. www.prazdroj.cz
- DSA, a.s. www.dsa.cz
- White & Case www.whitecase.com
- BDO Audit, s.r.o. www.bdo.cz
- Perfect Canteen www.perfectcanteen.cz
- AV Media www.avmedia.cz
- Erich Čomor
- Kamil Čermák
- Vasil Bobela
- Pražské Benátky, s.r.o. www.prazskebenatky.cz
- Titan – Multiplast, s.r.o. www.titan-multiplast.cz
- Conkline, a.s. www.conkline.cz
- OSA www.osa.cz
- Hotel U Tří korunek www.3korunky.cz
- Botanická zahrady hl. Města Prahy www.botanicka.cz
Mediální partneři
- Dopravní podnik hlavního města Prahy www.dpp.cz
- JCDecaux, Městský mobiliář, s.r.o. www.jcdecaux.cz
- Reportér www.reportermagazin.cz
- Echo 24 www.echo24.cz
- Deník www.denik.cz
- ČRo Plus www.rozhlas.cz/plus