Aktuality

Členové Klubu přátel Paměti národa vyrazili do Třebíče

Tento podzim se pravidelní dárci Paměti národa setkali v Třebíči, kde se s nimi podělila o své vzpomínky na život v místní židovské čtvrti Susana Urbanová, poslední pamětnice ghetta. Během sobotního dopoledne ukázala domy přátel rodiny, kteří je podporovali poté, co otec zemřel v Osvětimi, opuštěné židovské továrny a dokonce zavedla výletníky do svého bytu, kde vyrůstala ve smíšené židovsko-německé rodině, a ve kterém zůstala zachována velká část předválečného vybavení. Tato skvělá vypravěčka také vzpomínala na židovském hřbitově nad městem na dětství za války a na to, jak byly se sestrou na dvacet let odloučeny bez možnosti kontaktu.

Víkendový program pro členy Klubu přátel Paměti národa se zdaleka neomezoval jen na prohlídku třebíčských ulic. Přátelé Paměti národa, jejich blízcí a kamarádi se také podívali na expozice v Zadní synagoze v Třebíči a v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. V neděli si při procházce v okolí Babic prohlédli opuštěné statky původně patřící sedlákům, kteří byli vězněni a vystěhováni v rámci Babického procesu.

Na obdobná víkendová setkání s pamětníky a výlety do míst, kde se jejich příběhy odehrály, členové Klubu přátel Paměti národa jezdí dvakrát ročně. Připojit se k nim může každý, kdo se do klubu přihlásí, a stane tak se pravidelným podporovatel Post Bellum.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.