Aktuality

Oceňované komiksy z války a komunistických vyšetřoven vycházejí v němčině

Třináct předních českých a slovenských výtvarníků vypráví v komiksové knize Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století osudy skutečných lidí, jež se dostali do konfliktu s totalitní mocí.

Kniha, která nyní vychází v němčině, přibližuje zkušenosti ze sovětského gulagu, poválečného odsunu Němců z Československa, nacistických táborů nebo z doby, kdy byla východní Evropa ovládána komunistickou ideologií.

Osobní pohledy dvanácti Čechoslováků na události 20. století v Evropě zařadil časopis Forbes mezi deset nejlepších českých komiksů. Kniha, která v roce 2012 získala prestižní cenu Muriel za nejlepší českou komiksovou knihu roku, se těší zájmu i v zahraničí a nyní se dočkala svého čtvrtého překladu. Vedle angličtiny, slovenštiny a rumunštiny si ji čtenáři mohou přečíst i v němčině.

Název německého vydání „Noch sind wir im Krieg“  nese název i jednoho z komiksů, vyprávějící příběh generála Tomáše Sedláčka. Veterán z východní fronty byl roku 1951 neprávem obviněn ze spiknutí, vyšetřován i několik dní v kuse a komunistickým soudem poslán na doživotí do uranových pracovních táborů. Komiksové příběhy vyprávějí nejen příběhy o odporu vůči totalitní moci a o hrdinství, ale i o slabostech, které život v minulém století přinášel. O spolupráci se Státní bezpečností, tajnou politickou policií komunistické strany, vypráví komiks Chytřejší než oni.

Příběhy vycházejí ze vzpomínek pamětníků, které zaznamenala nezisková organizace Post Bellum. „Děláme vlastně prostou práci – natáčíme s pamětníky výjimečných i obyčejných událostí naší nedávné minulosti rozhovory. Záznamy pak ukládáme v online archivu Paměť národa. Z této sbírky vznikají rozhlasové dokumenty, výstavy, knihy a také komiksy. Doufáme, že příběhy zaujmou díky komiksovému zpracování i ty, kteří se o moderní historii příliš nezajímají,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a jeden z autorů komiksových scénářů.

Komiks Ještě jsme ve válce je k dostání u knihkupců v Německu, Rakousku a Švýcarku nebo v nabídce internetového obchodu Amazon. Více informací o knize prozradí www.nochsindwirimkrieg.eu

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.