Aktuality

Oslavujeme 17. listopad: Připojte se s námi k Festivalu svobody

Post Bellum se připojuje k Festivalu svobody, který sdružuje celou řadu občanských aktivit k připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 a oslavu pádu totalitního režimu. Zveme všechny příznivce Paměti národa, aby se také přidali.

Na ČT2 a v Českém rozhlase Plus můžete od 20:00 sledovat přímý přenos již sedmého předávání Cen Paměti národa. Ocenění tentokrát převezmou lidé, kteří jako velmi mladí vzdorovali komunistické totalitě a jako mimořádný laureát také Jiří Brady, preživší holocaustu, který o něm neustále šíří osvětu. Více o oceněných i programu najdete na www.cenypametinaroda.cz

Ještě před tím je možné se po celý den v Praze účastnit celé řady akcí, například Koncertu pro budoucnost nebo průvodu Korzo Národní: Díky, že můžem!

Post Bellum jako připomínku brutálního policejního zásahu 17. listopadu připravilo pět panelů s příběhy tam, kde se přesně odehrály. Věra Krincvajová a Klára Pospíšilová tehdy studovaly na vysoké škole žurnalistiku, Magdalena Rajčanová a Tomáš Pojar byli pražskými gymnazisty. O generaci starší Kamil Miroslav Černý měl blízko k disentu, nevynechal tehdy jedinou demonstraci a na Národní taky nemohl chybě. Osudy těcho pěti lidí se onoho mrazivého večera proťaly na území několika desítek čtverečních metrů, které postupně komunistická policie neprodyšně uzavřela a pak stovky nevinných lidí zmasakrovala. Pět vzpomínek na tehdejší zásah představí pět panelů přímo v místech, kde se vše stalo – v okolí Národní třídy.

V „Obýváku Václava Havla“ na piazzetě Národního divadla, respektive na novém náměstí Václava Havla bude zřízeno klidové místo, kde si účastníci občanských akcí budou moci odpočinout a zároveň se podívat na tematická promítání. Post Bellum pro ně ze sbírky Paměť národa připravilo tři zajímavé: zhlédnout budou moci krátké výpovědi komunistů o tom, jak vnímali Sametovou revoluci, vzpomínky lidí, kteří listopadové události prožívali a dávali do pohybu v regionech mimo Prahu, a také reportáž z procházky, kde jsme s pamětníky prošli trasu původního pochodu z Albertova k Národní třídě.

Všechna videa budou k dispozici také na zpravodajském serveru Aktuálně.cz a Ihned.cz.

Kompletní seznam akcí v rámci Festivalu svobody je možné najít na http://www.festivalsvobody.cz/program/

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.