Aktuality

Hledáme pamětníky spjaté s pražským Masarykovým nádražím

Současná přestavba Masarykova nádraží přinese nenávratné změny tohoto významného dopravního uzlu a dokumentaristé z Post Bellum se snaží zachovat aspoň část z jeho historie. Hledají lidi, kteří pamatují Masarykovo nádraží za minulého století – samotné nádražáky, pokladní, zaměstnance stánků s občerstvením nebo trafik, kteří v jeho prostorách prožili velkou část života, a také pamětníky, jimž nějaká příhoda na nádraží zásadně vstoupila do života.

Jedním z takových lidí je i Felix Kolmer, který dostal v roce 1941 rozkaz dostavit na Masarykovo, tehdy Hybernské nádraží. Myslel si, že jede na víkend na práci. Místo toho nastoupil do vlaku do Terezína a další tři roky strávil v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Na událost, která se na stanici odehrála o necelých padesát let později, nerad vzpomíná i Petr Mička, kterého zde při návratu z nepovolené akce zadržel tajný policista a vyhrožoval mu vyloučením ze školy a zbitím.

Příběhy bývalých zaměstnanců Masarykova nádraží a dalších lidí s ním svázaných chtějí natáčet dokumentaristé společnosti Post Bellum na počátku roku, vzpomínky budou zpracovány a publikovány v mezinárodní sbírce Paměť národa. Tipy na pamětníky může veřejnost zasílat Lindě Wolfové e-mailem na linda.wolfova@postbellum.cz nebo jí zatelefonovat na 777 200 220. Děkujeme!

 

foto ČTK

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.