Aktuality

Hledáme pamětníky spjaté s pražským Masarykovým nádražím

Současná přestavba Masarykova nádraží přinese nenávratné změny tohoto významného dopravního uzlu a dokumentaristé z Post Bellum se snaží zachovat aspoň část z jeho historie. Hledají lidi, kteří pamatují Masarykovo nádraží za minulého století – samotné nádražáky, pokladní, zaměstnance stánků s občerstvením nebo trafik, kteří v jeho prostorách prožili velkou část života, a také pamětníky, jimž nějaká příhoda na nádraží zásadně vstoupila do života.

Jedním z takových lidí je i Felix Kolmer, který dostal v roce 1941 rozkaz dostavit na Masarykovo, tehdy Hybernské nádraží. Myslel si, že jede na víkend na práci. Místo toho nastoupil do vlaku do Terezína a další tři roky strávil v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Na událost, která se na stanici odehrála o necelých padesát let později, nerad vzpomíná i Petr Mička, kterého zde při návratu z nepovolené akce zadržel tajný policista a vyhrožoval mu vyloučením ze školy a zbitím.

Příběhy bývalých zaměstnanců Masarykova nádraží a dalších lidí s ním svázaných chtějí natáčet dokumentaristé společnosti Post Bellum na počátku roku, vzpomínky budou zpracovány a publikovány v mezinárodní sbírce Paměť národa. Tipy na pamětníky může veřejnost zasílat Lindě Wolfové e-mailem na linda.wolfova@postbellum.cz nebo jí zatelefonovat na 777 200 220. Děkujeme!

 

foto ČTK

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.