Aktuality

Průzkum: Češi touží znát svou rodinnou historii, většina pro to však nic nedělá

Ačkoliv 86% Čechů si myslí, že je důležité poznat své kořeny, informace o příbuzných si ve skutečnosti zjišťuje jen 44% z nich. Z průzkumu NMS Market Research pro neziskovou organizaci Post Bellum přitom také vyplynulo, že něco mimořádného o svých předcích odhalí polovina z těch, kteří se do rodinných rozhovorů pustí. Vánoční svátky jsou tradičně časem setkávání širší rodiny a příležitostí, jak se o svých předcích dozvědět něco zajímavého. Motivací může být i 4. ročník dokumentaristické soutěže Příběhy 20. století, která vyzývá ke zpracování pamětnických příběhů.

 Soutěž se snaží přispět k tomu, aby si jednou co nejméně lidí muselo povzdechnout, proč jsme si to neřekli. A proto vyzýváme všechny, kteří chtějí o své rodině něco vědět, neotálejte, ptejte se, dokud je čas, a pomozte sobě i nám zachránit svědectví o 20. století,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum, která je spolu se sdružením Pant organizátorem soutěže. „Děti i dospělí v ní mají za úkol zpracovat zajímavé životní osudy lidí spjatých s minulým stoletím, nejčastěji se přitom s prosbou o vyprávění obracejí právě na své příbuzné. A jak vyplývá z naší zkušenosti i z průzkumu NMS, často bývají překvapeni, jak těžký či dobrodružný život plný zvratů jejich třeba zdánlivě nudní prarodiče v mládí vedli,“ doplňuje Kroupa. Právě Vánoce, kdy jsou lidé ochotní si udělat více času na své blízké, jsou ideální dobou pro takové vyprávění.

Známe rodinu jen napůl

Na otázky týkající se zaměstnání, místa narození či počtu sourozenců Češi znají odpověď častěji u rodičů matky než otce. Obecně máme ve své rodině větší povědomí o ženách, o babičkách víme víc, než o dědečcích. Lze to připsat jednoduchému faktu, že ženy se u nás dožívají vyššího věku, a tak máme více času a příležitostí si o minulosti popovídat s babičkami.

Co se týče témat rodinných hovorů, nejčastěji se v rodině povídá o vztazích. V závěsu jsou rozhovory o životě během dvou složitých etap československé historie – o osudech za komunismu a za druhé světové války. Na přetřes přijdou často také zajímavosti z běžného života, například jaká byla škola, s čím si prarodiče hráli, co se jedlo a vařilo a jak se slavily svátky. Naopak náboženská a politická orientace předků nejsou častým tématem hovoru.

Zdokumentujte příběh svého rodiče či prarodiče a vyhrajte 50 000 Kč nebo iPhone

Podpořit zájem o rodinnou historii se snaží soutěž Příběhy 20. století. Soutěžící se hlásí na webu www.pribehy20stoleti.cz, kde je jim vytvořen účet s podrobným návodem, jak postupovat při zpracování soutěžního příspěvku. Pak si stačí již jen vybrat pamětníka, natočit s ním audio nebo videonahrávku jeho životního příběhu, ten stručně sepsat, opatřit současnou a dobovou fotografií, a to vše nahrát do 28. února na výše uvedený web.

Soutěží se ve třech věkových kategoriích, mohou se zapojit jak jednotlivci tak i týmy. Vítězové žákovské (13-15 let) a studentské (16-18 let) kategorie se mohou těšit na iPhone 6. Za 1. místo v dospělé kategorii (19+) náleží odměna 50 000 Kč. Autor či kolektiv autorů příběhu, který nejvíce zaujme veřejnost, získá balíček produktů v hodnotě 20 000 Kč od společnosti SCIO.

Podmínkou soutěže není zdokumentování příběhu příbuzného. Ti soutěžící, kteří příležitost vyzpovídat své blízké již promeškali, nebo se jim zdají osudy v rámci vlastní rodiny nezajímavé, mohou zpracovat vyprávění zajímavého seniora ze svého okolí. Jeden z nejzajímavějších příběhů loňského ročníku soutěže objevila teprve třináctiletá Alena Bruthansová, která natočila a zpracovala vyprávění odsunutého Němce z Brna Huga Fritsche: http://www.pribehy20stoleti.cz/pribehy/2015140_odsud-se-zivi-nedostaneme/

Podrobná pravidla i rady najdou soutěžící na webu www.pribehy20stoleti.cz.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.