Aktuality

Více než dvě stovky signtářů se sejdou u příležitosti 40 let od zveřejnění Prohlášení Charty 77

Setkání, které se uskuteční 7. ledna v Mramorovém sále Paláce Lucerna, připravuje organizační výbor zastoupený Danou Němcovou, Jiřím Gruntorádem, Alexandrem Vondrou, Danielem Kroupou a Janem Dobrovským. Akci pořádá Kolegium Paměti národa.

Signatáři tohoto jedinečného občanského dokumentu budou mít možnost zavzpomínat na vše, co je v odporu vůči komunistickému režimu spojovalo, i podebatovat o odkazu a přesahu Charty 77 do současnosti.

Setkání bude výjimečné nejen kulatým výročím, ale zejména tím, že se někteří chartisté sejdou poprvé nejméně po deseti letech. Snažili jsme se všemi možnými cestami získat kontakty a rozeslat pozvánky všem dosud žijícím signatářům a neomezovat se jen na nejznámější osobnosti z Prahy,“ vysvětlil Martin Kroupa z organizačního výboru. Organizátoři zároveň vyzývají veřejnost či samotné signatáře, kteří nedostali pozvánku a rádi by se setkání účastnili, aby se ozvali na e-mail charta@postbellum.cz

Setkání v Lucerně bude mít od 18 hodin formální část, na níž s projevy vystoupí například mluvčí Charty 77 Dana Němcová, Alexandr Vondra, Tomáš Hradílek či signatář Daniel Kroupa. Součástí programu budou také hudební vystoupení písničkářů Jaroslava Hutky, Vladimíra Veita či Dáši Vokaté. Zazní také zhudebněné texty Jáchyma Topola v podání Moniky Načevy s doprovodem Kvarteta Pavla Bořkovce. Básně Ivana M. Jirouse pak bude recitovat herec Matěj Hádek. Večerem provede Jakub Železný.

Na oficiální program pak přibližně od 19:30 hodin naváže neoficiální soukromá oslava pouze pro pozvané signatáře Charty. „Chceme dát těmto lidem příležitost se po mnoha letech opět sejít, vzájemně se pozdravit, sdílet názory na společenské i politické dění v naší společnosti“ uvedl za organizátory Martin Kroupa.

 

Píseň si zpívám má jeden takt
s ďáblem se nesmí sjednat pakt” 

Ivan M. Jirous, 20. května 1983

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.