Aktuality

Post Bellum a Tipsport oživí vzpomínky na sportovní legendy 20. století

Bývali miláčky národa a lidé je někdy i doslova nosili na rukou. Dnes o jejich někdejší slavné kariéře vědí jen znalci a nadšenci. Řeč je o zapomenutých sportovních hvězdách, jejichž osudy teď připomene společný projekt neziskové organizace Post Bellum a společnosti Tipsport s názvem Tipsport pro legendy. Vzpomínky desítek sportovců Post Bellum profesionálně zdokumentuje a zpřístupní veřejnosti ve sbírce autentických svědectví Paměť národa. Kromě toho Tipsport bývalé špičkové sportovce podpoří i finančně.

„Proslavili někdejší Československo, Českou republiku nebo Slovensko, ale paměť národa je v jejich případě krátká. Někteří z nich obětovali sportovní kariéře zdraví a dnes jsou často ve svízelné finanční či sociální situaci,“ říká šéf komunikace skupin Tipsport Václav Sochor a dodává: „Chceme jim vrátit alespoň něco z toho, co oni dali republice. Jednak spolu se sdružením Post Bellum jejich příběhy zaznamenat a zpřístupnit veřejnosti. Ale také jim s pravidelnou finanční podporou Nadace Tipsport umožnit žít kvalitnější život.“

V rámci projektu Tipsport pro legendy vznikne v první vlně dvanáct nahrávek vzpomínek sportovců, každý měsíc jedna: vyprávět budou hokejisté, fotbalisté, atleti i legendy menších sportů. Tipsport bude prostřednictvím právě zakládané nadace natočené pamětníky podporovat pravidelnou měsíční rentou po dobu tří let. S tím, jak se završí tříletá podpora prvních pamětníků, budou do programu přizváni další, jejichž příběhy zdokumentuje Post Bellum.

Natáčení unikátní patentovanou metodou Eye Direct začíná právě v těchto dnech. Před kamery dokumentaristů Post Bellum jako první usedl hokejistka, dnes 77letý Josef Černý, kapitán někdejšího československého reprezentačního týmu a účastník čtyř olympiád, z nichž si přivezl dvě bronzové (1964, 1972) a jednu stříbrnou medaili (1968).

„V současné době sportovce s nabídkou natáčení postupně oslovujeme, rádi bychom zdokumentovali například vyprávění medailemi ověnčené gymnastky Věry Černé, fotbalistů Josefa Kadraby a Josefa Vojty nebo diskařky a olympijské vítězky z roku 1956 Olgy Fikotové-Connoly,“ vysvětlil novinář a sportovní znalec Petr Nosálek z týmu Post Bellum, který rozhovory s legendami povede.

Strhující záznamy sportovních pamětníků, jejich profesních i osobních příběhů, bude možné v budoucnu využít pro tvorbu rozhlasových i filmových či televizních dokumentárních pořadů, výstav, publikací nebo s nimi pracovat v rámci vzdělávacích programů pro děti a studenty. Ve sbírce Paměť národa budou nahrávky zpřístupněny veřejnosti spolu se současnými i dobovými fotografiemi někdejších sportovních hvězd a archivními dokumenty.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.