Aktuality

Film Skauti bez lilie: jak se dalo čelit normalizačním tlakům?

 

Pro své demokratické smýšlení a aktivní postoj v boji proti totalitě byli skauti nežádoucí pro nacisty i komunisty – třikrát se ocitli mimo zákon a museli volit strategii přežití. Filmový dokument Skauti bez lilie, který natočili autoři Post Bellum Viktor Portel a Adam Drda ve spolupráci se Skautským institutem vypráví hlavně o období od roku 1970 až do sametové revoluce. 

V průběhu natáčení stanulo před kamerou celkem osm skautských vedoucích, kteří ve své době byli postavení před dilema plynoucí z normalizačních represí. Rozpustit skautský oddíl nebo dál vychovávat děti a mládež pod hlavičkou Svazu socialistické mládeže, byť v duchu skautských ideálů? A bylo to vůbec možné, nebo musely být tyto myšlenky zapomenuty a i v oddílech šlo hlavně o budování socialistické společnosti? „Dilema, před kterým stálo skautské hnutí, je pro normalizaci typické. Nejen skauti řešili otázku: Jak moc mohu vstoupit do oficiálních struktur a zůstat sám sebou?,“ říká Viktor Portel, režisér snímku a vedoucí audiovizuální sekce Post Bellum. Pod scénářem je podepsán novinář a publicista Adam Drda. Zdrojem historických informací a materiálů byl především Skautský archiv a archivy jednotlivých skautských oddílů.

„Tenhle film nás může učit vnímat, že ne všichni, kdo si s režimem nějakým způsobem zadali, byli zlí a špatní lidé. Může nás učit rozlišovat a chápat jejich motivace,“ říká také k filmu režisér Viktor Portel. To, že se to filmu daří, je do velké míry také dáno extrémní otevřeností všech pamětníků, kteří se ve snímku objeví.

Veřejná premiéra filmu se uskutečnila 23. dubna v Městské knihovně na Mariánské náměstí 1 v Praze. Shlédnout můžete Skauty bez lilie i v dalších městech:

Zájemci mohou také uspořádat veřejné promítání ve svém městě. Podmínky vypůjčení snímky jsou rozepsány zde.

Impuls ke vzniku filmu vzešel z projektu Skautského institutu Zkušenost totality, který finančně podpořila Evropská unie v rámci programu Europe for Citizens. Součástí tohoto projektu je také webový portál www.HrdinoveValky.cz, putovní výstava, úniková hra v prostorách Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze, workshopy pro skautské oddíly a další aktivity.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.