Aktuality

Soutěž Příběhy 20. století: o Ceně veřejnosti můžete rozhodnout i vy!

Post Bellum, o. p. s. pořádá už čtvrtým rokem největší česko-slovenskou dokumentaristickou soutěž pro veřejnost. Právě teď můžete i vy rozhodnout o tom, kdo v ní získá Cenu veřejnosti. Napříč kategoriemi ale máte jen jeden hlas a najít příběh, který vás nejvíce osloví, určitě nebude lehké. Hlasovat můžete na webu soutěže až do 18. května.

Soutěžící – rozděleni do třech věkových kategorií – objevují a zaznamenávají zajímavé příběhy svých sousedů, známých, babiček nebo přátel. Příběhy z celé republiky i ze Slovenska vyprávějí o 20. století a pomohou nám tak zachytit kousek historie. A ta má mnohdy hodně co říci a čím nás inspirovat i dnes.

V průběhu čtyř let trvání soutěže jsme od 1400 přihlášených obdrželi a porotci hodnotily téměř 500 dokončených příběhů, letos je zpracovaných příběhů pětasedmdesát. Všechny už jsou odevzdány a o vítězi Ceny veřejnosti teď rozhoduje hlasováním veřejnost na internetových stránkách soutěže. Klikněte na soutěžní příběhy a brzy se do nich úplně ponoříte – před očima se vám odehrají mnohdy neuvěřitelné, dramatické a dojemné malé části československé historie.

U síly příběhu je celkem lhostejné, zda příběh zpracoval někdo z nejmladší kategorie (13 – 15 let) nebo dospělý. V první soutěžní kategorii zatím hlasování vede příběh „Když můžeš, tak musíš!“ od Jana Mittáka, který má 151 hlasů. Ovšem těsně mu „šlape na paty“ slovenský příběh „V tieni nenávisti“. V kategorii 16 – 18 let (zatím) první místo zaujímá příběh „Židovské kořeny skrze totalitní režimy“, který zpracoval Matěj Mládek. Ale určitě i ostatní stojí za vaší pozornost! V kategorii dospělých soutěžících zatím vede „Příběh brněnského dobrodruha“ se 174 hlasy.

Budou se líbit i vám? Najdete mezi příběhy třeba i kus historie, kterou sami znáte? „V minulém ročníku i letos se nám dvakrát stalo, že se skrze naši soutěž našli dávní známí nebo jsme k velké radosti obou propojili dvě kamarádky za Západních Čech. Přátelily se celé dětství a pak se na několik desítek let jejich životní cesty rozpojily, sešly se znovu jako babičky, a to díky tomu, že dcera jedné z nich četla soutěžní příběh,“ říká Kateřina Štědrá z Post Bellum, která soutěž organizuje.

Vyberte příběh, který vás nejvíce zaujal, dojal nebo prostě – jak se říká – „dostal“. Vítěz hlasování o Cenu veřejnosti vyhraje balíček od společnosti Scio v hodnotě 20 000 Kč. Hlasování končí 18. května.

A co se s příběhy děje, když je soutěž uzavřena? V čase od momentu, kdy byly všechny zpracované příspěvky odevzdány (tedy 31. března) až do 15. května hodnotí příběhy odborníci z řad pedagogů a historiků. Ti vyberou z každé kategorie 5 finalistů, celkem bude tedy ve finále 15 příběhů. Od 15. do 24. května je pak budou hodnotit členové mediální poroty, novináři z předních českých médií. 25.května pak slavnostně vyhlásíme výsledky soutěže „Příběhy 20. století“ v Domě U Kamenného zvonu. Na vítěze čeká mnoho příjemných cen – ať už iPhone 6 nebo 50 000 Kč, těšit se mohou i na Colours of Ostrava, Design blok nebo Karlovarský filmový festival.

Děkujeme všem, kteří měli odvahu a vytrvalost zkoumat minulost a zprostředkovat svůj objevený příběh ostatním.

A děkujeme také dětem z ateliéru Roztoč, které k soutěži vytvořily několik animací. Oslovili jsme je s tématem soutěže a měly zcela volné zadání – vybrat si a zpracovat některý z příběhů loňských finalistů. Výsledkem jejich půlroční práce je mimo jiné animované video „Přežila Šoa, a to díky dřevěné hračce“, které ve zkratce vypráví příběh Michaely Vidlákové. Vytvořila jej sedmnáctiletá autorka Anna Sedláčková a nám se moc líbí. V Roztoči vznikly ještě dvě kouzelné animace, za které studentům ateliéru i pedagogům děkujeme!

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.