Aktuality

Cesty Paměti národa v Plzni

1. června se v Plzni otevře venkovní výstava, která připomene historii jejích židovských obyvatel, osvobození Američany a operaci Canonbury. Výstava upozorňuje na nové trasy v interaktivní mobilní aplikaci Místa Paměti národa a na tištěný „bedekr“ po těchto místech, který  právě vychází.

Ve čtvrtek, 1. června 2017 ve 12 hod. otevře Martin Baxa, náměstek primátora města Plzně, spolu s dalšími hosty venkovní výstavu „Cesty Paměti národa“. Ta bude v Kopeckého sadech instalována až do 22. června 2017.

Šest výstavních panelů mapuje tři nové trasy v mobilní aplikaci Místa Paměti národa a vypráví příběhy místních pamětníků. Jak vzpomínají na pronásledování a transporty Židů během války, kdo se zapojil do navádění bombardérů na plzeňskou Škodovku nebo proč si plzeňští hokejisté říkají Indiáni?

Ve stejný den zve společnost Post Bellum od 17 hod. do ca. 18 hod. na komentovanou procházku po části jedné z nových tras aplikace, která je nazvaná „Vyvalte sudy, Američané jsou v Plzni!“ Hostem procházky bude místní pamětník, pan Richard Smola. Část trasy komentářem doprovodí Eva Palivodová, spolupracovnice archivu Paměť národa.

Všechny tři nové „vycházky“- trasy aplikace vycházejí i v tištěné podobě: papírový průvodce bude k dostání v Západočeském muzeu, Plzeňském Prazdroji i na dalších místech ve městě. 

Nové plzeňské trasy v aplikaci Místa Paměti národa, realizace výstavy a výroba letáků-bedekrů byly podpořeny v programu Prazdroj lidem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Trasy, uvedené v aplikaci Místa Paměti národa, na výstavních panelech a v tištěném průvodci: 

První trasa se týká ikonického momentu – osvobození Plzně Americkou armádou a provádí návštěvníky místy, kde se Američané dostali do přestřelky s vojáky wermachtu, kde si vybudovali svá velitelská stanoviště nebo kde měli postavené stany a polní prádelnu. Na osvobození americkou armádou vzpomínají místní pamětníci Josef Vlach, Ida Milotová nebo Mojmír Fencl.

Druhá trasa Paměti národa se věnuje plzeňským Židům, kterých před 2. světovou válkou ve městě žilo 2064. Po osvobození se jich ale vrátilo pouhých 204. Návštěvníci výstavy (či uživatelé mobilní aplikace) si mohou poslechnout vyprávění místních rodáků Vladislava Krátkého či Petra Riesela. Trasa vede kolem Velké synagogy, rabinátu a Masarykova gymnázia.

Třetím tématem, o němž výstava a aplikace vyprávějí, je operace Canonbury – plán na bombardování Škodovky, na kterém se podíleli členové výsadku Anthropoid a Out Distance, spolu s místními pomocníky. Trasa vede po místech, spjatých s touto operací a s plzeňskými rodinami, kteří odbojářům poskytli úkryt. Návštěvníci se seznámí s příběhy pamětníků Richarda Smoly nebo rodiny Králových.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.