Aktuality

Soutěž pro česko-slovenskou veřejnost „Příběhy 20. století“: vítězové vyhlášeni

 

Ve čtvrtek 25. května večer se v Praze rozhodlo o nejlepších dokumentaristech-amatérech roku, soutěž „Příběhy 20. století“ měla své finále. Přihlášení soutěžili ve třech kategoriích: žáci (13-15 let), studenti (16 – 18 let) a dospělá veřejnost (nad 19 let). Úkolem bylo natočit a autorsky zpracovat celoživotní svědectví pamětníka 20. století. Zaznamenat vyprávění lidí, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout.

Vítězky žákovské kategorie ze Slovenska, Sophia Papayová a Simona Staňová, oslovily porotu příběhem babičky jedné z nich, který byl plný útěků rodiny před bombardováním během války a komplikací po osvobození kvůli německému původu. Ve věkové kategorii 16 – 18 let zazářila Ester Hadašová s příspěvkem „S čistým svědomím ve špatném světě“ o filmařce Angelice Hanauerové, jež po nuceném návratu z emigrace žila pod stálým dohledem StB. Mezi dospělými zvítězili Tomáš Raiter a Eliška Raiterová. Zachytili strhující vyprávění, nazvané „Sedm životů Zdeňka Polanského“, který se díky náhodě a přátelům dostal z tábora nacistů. Na svobodě byl ale jen krátce – znovu jej uvěznili poté, co jej na ulici poznal bývalý dozorce. „O soutěži jsme se dozvěděli na poslední chvíli a jsme moc rádi, že jsme příběh stihli zpracovat a odevzdat,“ říká vítězka Eliška Raiterová. „Nejraději bychom se jím zabývali ještě dál,“ dodává.

Vítězové soutěže v dospělé kategorii dostali jako cenu 50 000 korun, vítězky kategorií pro mladší získaly iPhone. Ostatní soutěžící si odnesli balíček od společnosti Scio v hodnotě 20 tis. korun, knihy autorů Post Bellum, vstupenky na Colours of Ostrava nebo Karlovarský filmový festival.

Soutěž, kterou pořádá společnost Post Bellum, probíhala letos počtvrté a ve třech kategoriích se v ní utkalo 75 soutěžních příspěvků. Organizátoři se snaží, aby díky soutěžní výzvě lidé objevovali a dokumentovali zajímavé příběhy svých známých, sousedů či příbuzných. Podle výsledků průzkumu společnosti NMS si 86 % lidí myslí, že je důležité poznat své kořeny, ale informace o příbuzných si ve skutečnosti zjišťuje jen 44 % z nich. Více k tomuto najdete zde.

Díky všem soutěžícím a děkujeme také těm, kteří se na včerejším vyhlášení výsledků podíleli, obzvlášť Galerie hlavního města Prahy a BFF GROUP LTD! Ale také ScioKarlovy Vary International Film FestivalColours of OstravaDesignblok, Prague Design and Fashion WeekAba, dárky s nápadem a cukrárně Emil Gaigher.

Za fotografie ze slavnostního finále děkujeme Barboře Žentelové.

 

 

 

 

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.