Aktuality

Soutěž pro česko-slovenskou veřejnost „Příběhy 20. století“: vítězové vyhlášeni

 

Ve čtvrtek 25. května večer se v Praze rozhodlo o nejlepších dokumentaristech-amatérech roku, soutěž „Příběhy 20. století“ měla své finále. Přihlášení soutěžili ve třech kategoriích: žáci (13-15 let), studenti (16 – 18 let) a dospělá veřejnost (nad 19 let). Úkolem bylo natočit a autorsky zpracovat celoživotní svědectví pamětníka 20. století. Zaznamenat vyprávění lidí, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout.

Vítězky žákovské kategorie ze Slovenska, Sophia Papayová a Simona Staňová, oslovily porotu příběhem babičky jedné z nich, který byl plný útěků rodiny před bombardováním během války a komplikací po osvobození kvůli německému původu. Ve věkové kategorii 16 – 18 let zazářila Ester Hadašová s příspěvkem „S čistým svědomím ve špatném světě“ o filmařce Angelice Hanauerové, jež po nuceném návratu z emigrace žila pod stálým dohledem StB. Mezi dospělými zvítězili Tomáš Raiter a Eliška Raiterová. Zachytili strhující vyprávění, nazvané „Sedm životů Zdeňka Polanského“, který se díky náhodě a přátelům dostal z tábora nacistů. Na svobodě byl ale jen krátce – znovu jej uvěznili poté, co jej na ulici poznal bývalý dozorce. „O soutěži jsme se dozvěděli na poslední chvíli a jsme moc rádi, že jsme příběh stihli zpracovat a odevzdat,“ říká vítězka Eliška Raiterová. „Nejraději bychom se jím zabývali ještě dál,“ dodává.

Vítězové soutěže v dospělé kategorii dostali jako cenu 50 000 korun, vítězky kategorií pro mladší získaly iPhone. Ostatní soutěžící si odnesli balíček od společnosti Scio v hodnotě 20 tis. korun, knihy autorů Post Bellum, vstupenky na Colours of Ostrava nebo Karlovarský filmový festival.

Soutěž, kterou pořádá společnost Post Bellum, probíhala letos počtvrté a ve třech kategoriích se v ní utkalo 75 soutěžních příspěvků. Organizátoři se snaží, aby díky soutěžní výzvě lidé objevovali a dokumentovali zajímavé příběhy svých známých, sousedů či příbuzných. Podle výsledků průzkumu společnosti NMS si 86 % lidí myslí, že je důležité poznat své kořeny, ale informace o příbuzných si ve skutečnosti zjišťuje jen 44 % z nich. Více k tomuto najdete zde.

Díky všem soutěžícím a děkujeme také těm, kteří se na včerejším vyhlášení výsledků podíleli, obzvlášť Galerie hlavního města Prahy a BFF GROUP LTD! Ale také ScioKarlovy Vary International Film FestivalColours of OstravaDesignblok, Prague Design and Fashion WeekAba, dárky s nápadem a cukrárně Emil Gaigher.

Za fotografie ze slavnostního finále děkujeme Barboře Žentelové.

 

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.