Aktuality

Výstava „Příběhy 20. století“ je v ulicích k vidění až do 20. května

Od 20. dubna až do 20. května 2017 si mohou lidé v ulicích Prahy připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži. Výstavu „Příběhy 20. století“ je možné vidět třeba na pražské náplavce (u Mánesova mostu), u Jindřišské věže, na Náměstí Republiky či Náměstí Míru. Výstavní panely s ilustracemi Vojtěcha Šedy potkají kolemjdoucí i v Letenských sadech nebo na Strossmayerově náměstí.

Výstava vznikla už před rokem, u příležitosti deseti let vysílání rozhlasového pořadu Příběhy 20. století, který každý týden připravují Adam Drda a Mikuláš Kroupa. Organizátoři výstavy, společnost Post Bellum, ale výstavu umístili do ulic i letos. „Ty příběhy neztratily nic na aktuálnosti,“ domnívá se Michal Šmíd, spoluautor výstavy a šéfredaktor portálu Paměť národa, z něhož Příběhy čerpají. „Snažili jsme se převyprávět osudy pamětníků stručně a zároveň srozumitelně, aby dokázaly oslovit třeba lidi čekající na tramvaj,“ dodává.

Ve sbírce Paměť národa je už zdokumentováno přes 6 800 příběhů válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů, politických vězňů i disidentů, ale i agentů či spolupracovníků StB nebo funkcionářů KSČ.  Jeden z dlouhodobě nejúspěšnějších dokumentárních cyklů „Příběhy 20. století“ vysílá každou neděli večer Český rozhlas Plus.

Výstava se 19. května přesune do obory Hvězda, kde den nato – 20. května od 11 hod. – startuje Běh pro Paměť národa. Běžci tak mohou symbolicky proběhnout celé 20. století. Jde o fundraisingový běh, kde zaplacením startovného účastníci přispějí na další nahrávání vzpomínek pamětníků do archivu Paměť národa.  Registrace je možná přes webové stránky nebo i na místě, od 8 hod. ráno. Patrony běhu jsou např. olympionici Vávra Hradilek a Eva Samková, herečka Lenka Krobotová nebo sestry Geislerovy.

Jednotlivé části výstavy „Příběhy 20. století“ mohou Pražané zhlédnout do 19. května v těchto místech:

Jindřišská ulice (u Jindřišské věže)

Ul. 28. října

Nám. Republiky (před OC Palladium)

Náplavka Rašínovo nábřeží (u Mánesova mostu)

Náměstí Míru

Národní technická knihovna (pěší zóna)

Metro Hradčanská (výstup Bubeneč)

Strossmayerovo náměstí

Letenské sady (u Letenského zámečku)

Beroun (Hrnčířská 642)

Výstavu připravili:

Autoři rozhlasových Příběhů 20. století: Adam Drda, Mikuláš Kroupa
Autoři výstavních panelů: Ondřej Nezbeda, Michal Šmíd
Ilustrace: Vojtěch Šeda
Grafika: Petr Šabach
Zdroj fotografií: Paměť národa, ČTK, Gulag Online
Produkce: Zbyněk Jurkovský, Olga Plchová
Odborná spolupráce: Doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D.
Jazyková redakce: Jitka Šmídová

Partneři výstavy Příběhy 20. století

Post Bellum, o.p.s.
Český rozhlas
Ústav pro studium totalitních režimů
Gulag Online
MČ Praha 1
MČ Praha 2
MČ Praha 6 
MČ Praha 7
Pražské náplavky
TCP

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.