Aktuality

„Šprty nebereme!“ Projekt Příběhy našich sousedů završil další rok

Předat dětem zkušenost předchozích generací je obtížné, ale jde to. Tisícům žáků z celé republiky jsme zprostředkovali setkání s pamětníky a naučili je dokumentaristickou práci.

Končí školní rok. Žáci a studenti dostanou vysvědčení z matematiky, fyziky, přírodopisu, angličtiny a taky třeba z dějepisu. A rozjedenou se na prázdniny k babičce a dědovi, na tábory. „Když vysvědčení vyzdobí jedničky, rodiče se budou radovat, jak chytré děti mají. Tato líbivá iluze o českém vzdělávání je jakýmsi podivným tancem bláznů na potápějící se lodi,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel a ředitel Post Bellum. „Děti do školy nerady chodí. Šprtají se. Odříkávají naučené fráze. Používají v písemkách nadrcené vzorečky. Připravují se tak na život stejně jako jejich rodiče, jako jejich dědečkové a babičky. Jenomže svět se strašně změnil. Pochvalu si zaslouží děti, které půl rok dokumentovaly příběh nějakého starého člověka. Dvacáté století už není souborem letopočtů, ale třeba i výzvou, aby se nikdy neopakovalo. A k tomu je potřeba něco udělat. Není to pro život důležitější než našprtané znalosti, které přes prázdniny stejně zapomenou?,“ dodává.

Příležitost dozvědět se něco o naší nedávné minulosti jinak než z učebnic nebo výkladem u tabule přináší dětem projekt Příběhy našich sousedů.  Setkání s pamětníkem, natáčení jeho vzpomínek, pátrání po okolnostech pamětníkova příběhu, výlety do archivu, na místa spojená s pamětníkovým příběhem, série workshopů, zkušenosti z tvorby svých prvních reportáží, nervozita ze závěrečné prezentace, kde děti vystupují před nabitým sálem. To všechno má za sebou více než dva tisíce dětí, které se za dobu jeho trvání projektu zúčastnily.

Poznávání  skrze vlastní zkušenost. V tomhle pololetí na 15 místech!

Na projektu pracuje vzdělávací tým z Post Bellum už pátým rokem a právě teď, s koncem školního roku, se uzavírá jeho další běh. Dětské týmy a jejich prezentace před publikem  i odevzdané práce, publikované na internetových stránkách projektu (www.pribehynasichsousedu.cz), hodnotila v každém místě odborná porota.  V tomto pololetí jsme tleskali dětem na 15 místech v ČR, např. v Jihlavě, v Karlovarském kraji, v Liberci nebo Ostravě. V Praze se zúčastnily tři městské části.

Přes příběhy jednotlivých pamětníků poznaly děti, jaké to bylo žít v nesvobodě, bojovat proti komunismu nebo nacismu, stát se součástí poválečného odsunu, být vězněn totalitní mocí, fungovat v disentu či být pronásledován StB.

 

Více než dva tisíce žáků zachytily téměř 500 životních příběhů. Co s nimi dál?

Za dobu fungování projektu zachytily více než dva tisíce žáků téměř pět set životních příběhů, které se staly součástí veřejné sbírky vzpomínek Paměť národa.  Pamětnické příběhy objevené dětmi otiskují regionální média, některé z dětských reportáží dále rozpracují autoři Mikuláš Kroupa a Adam Drda v rozhlasovém cyklu Příběhy 20. století. Naposledy bylo inspirací pro rozhlasové Příběhy vyprávění pamětníka, básníka a autora literatury pro děti Miloše Horanského. Jeho příběh a vzpomínky na dětství zachytil tým romských dětí ze ZŠ Cimburkova v Praze 3.

Vzpomínky pamětníků a jejich fotografie bývají také zachyceny ve formě výstavy. Zrovna probíhá v galerii Skleňák v Praze 6  výstava fotografií místních pamětníků, na jaře byla podobná u městského úřadu v Praze 10. Autorem fotografií je Lukáš Žentel.

Příběhy našich sousedů startují od září 2017 své další kolo. Ve většině zapojených měst pokračují a přidalo se i několik nových míst (Kolín, Broumov, Brno-sever). „Těšíme se, až žáci budou zase nadšeně objevovat kousky historie, své zajímavé sousedy a jejich příběhy. Projekt trvá půl roku a za tu dobu se děti do příběhů doslova ponoří. Pátrají v archivech, dávají si historky do souvislostí, stříhají z nich videa nebo píší reportáže. Je skvělé vidět, jak se daří vyniknout i dětem, které učitelé považují za outsidery – zažívají radost ze své práce a jsou pyšní na úspěch svého týmu. Během projektu se také přirozeně vytváří pouta a snad i větší pochopení mezi mladou generací a pamětníky, říká Kristýna Koblasová, jedna z regionálních koordinátorek společnosti Post Bellum, která projekt realizuje ve spolupráci s radnicemi zapojených měst.

Více najdete na webu projektu: https://www.pribehynasichsousedu.cz a na facebookové stránce PNS.

Portréty pamětníků, které zpovídaly děti, zapojené do projektu:

Fotografoval Lukáš Žentel

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.