Aktuality

Nové trasy aplikace a výstava: jdeme po stopách československého a polského disentu

Připravili jsme nové trasy v mobilní aplikaci Místa Paměti národa.  Vedou v Krkonoších a Jeseníkách a vyprávějí o setkáních československého a polského disentu. Souběžně jsme pro vás také otevřeli novou výstavu nazvanou Drahý příteli / Drogi przyjacielu. Teď ji najdete na Borůvkové hoře, hraničním vrcholu Rychlebských hor. Právě tam se českoslovenští a polští disidenti scházeli. Po polovině srpna se pak výstava přesune do Malé Úpy v Krkonoších.

Jesenická trasa je dlouhá 21 km a zavede návštěvníky z Javorníku k rozhledně na Borůvkové hoře a zpět.

Druhá trasa prochází částí Krkonoš. Vypráví příběhy spjaté s Malou Úpou nebo Obří boudou a vzpomínkami Jaroslava Šabaty, Ivana Lampera nebo Alexandra Vondry.

Ve spolupráci se spřátelenými organizacemi z Polska (Ośrodek Pamięć i Przyszłość a Centrum Historii Zajezdnia) jsme dali dohromady nejen výstavu a tyto dvě nové trasy mobilní aplikace, ale také tištěné brožurky – průvodce. V nich je popsán celý fenomén spolupráce českého a polského disentu, i jednotlivé vzpomínky na místa na trasách. V aplikaci jsou audio-záznamy, texty i fotky, které si lze stáhnout do vašeho telefonu. Vše najdete  na www.mistapametinaroda.cz nebo si stáhněte aplikaci přímo do mobilního telefonu.

Na výstavě a v nových trasách se dozvíte, jak a kde se členové disentu na hranicích v Jeseníkách a Krkonoších scházeli, kdo mezi nimi byl, koho to celé napadlo, i to, jak jim některá setkání překazila tajná policie. Např. 15. srpna 1987 se podařilo zorganizovat setkání právě na Borůvkové hoře. Zúčastnili se ho Václav Havel, Petr Uhl, Anna Šabatová, Adam Michnik, Jacek Kuroň a další. V okolí Borůvkové hory se také často scházeli kurýři, přes které si český a polský disent vyměňoval samizdaty, různá prohlášení nebo zprávy o pronásledovaných oponentech komunistického režimu.

Kapesní průvodci k jesenické trase jsou k dispozici v rozhledně na Borůvkové hoře a v informačním centru v Javorníku.

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Česko-polského fóra.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.