Aktuality

Příběhy 20. století od září v České televizi!

V neděli, 3. září 2017 startuje v České televizi dokumentární cyklus „Příběhy 20. století“. Všech 16 dílů se týká období normalizace. Šestadvacetiminutové filmy mapují dramatické osudy a příběhy „obyčejných lidí“ během husákovské éry. Premiérový díl bude na ČT2 odvysílán každou neděli od 18.15 hod., reprízy pak budou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Základem jsou výpovědi shromážděné v projektu Paměť národa i velké množství archivních materiálů, které budou ilustrovat život v tehdejším Československu.

Dokumenty režírovali Viktor Portel, Radim Špaček, Petr Hátle a Janek Kroupa. Autory scénáře jsou Adam Drda, Mikuláš Kroupa a Tomáš Netočný. Mnohé z výpovědí jsou velmi otevřené a dosud nikde nezazněly.

Viktor Portel ze Post Bellum, který režíroval sedm ze šestnácti dílů série, k dokumentárnímu cyklu říká: „Je tu spousta příběhů, které se staly teprve nedávno, ale měli bychom je znát, protože do naší přítomnosti pořád a hodně zasahují. Jak mohli novináři jako Ondřej Neff či Martin Komárek pracovat v socialistické Mladé Frontě? Co způsobilo násilných čtyřicet let společného hospodaření na českém venkově a jak dopadla většina JZD po revoluci? Proč František Ringo Čech i po čtyřiceti letech lže o svém podpisu Anticharty, nebo snad jen zkouší, co mu projde?,“ ptá se dokumentarista.

V úvodním díle, nazvaném „Agent Vian“, filmaři zmapovali příběh dvou kamarádů – vysokoškoláků, kteří spolu byli společně na demonstraci a skončili na policejní vyšetřovně. Z jednoho z nich se pak stal spolupracovník Státní bezpečnosti a donášel mimo jiné na ostatní spolužáky z univerzity.

Jen málokteří z desetitisíců tajných spolupracovníků StB mají dnes odvahu o své zkušenosti veřejně promluvit. Byli přesvědčeni, že dělají dobrou věc, nebo je pronásledovaly výčitky, že pracují pro organizaci, jejímž hlavním úkolem bylo udržovat společnost ve strachu a u moci nedemokratickou vládu KSČ? Během televizních Příběhů 20. století uslyšíme vyprávět hned několik bývalých příslušníků StB.

Trailer k jednomu z filmů, nazvanému „Moje StB“, najdete zde: 

 

Další filmy šestnáctidílného cyklu se věnují například příběhům lidí, kteří patřili k sexuálním menšinám nebo byli pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Ve filmových dokumentech se také dozvíme, jak se se službou režimu vyrovnávali tehdejší novináři nebo lidé, kteří odmítali vojenskou službu či normalizační a svazácké školství. Jeden z dílů je věnovaný vekslákům, další zase politickým vězňům (díl „Zločiny a tresty“ objevuje zajímavé a nepříliš známé příběhy lidí, odsouzených ještě v době normalizace za špionáž nebo terorismus). Byli horníci opravdu oporami normalizačního Československa?, ptá se jeden z dalších dokumentů, který tvůrci nazvali „Ostravo má“. Jeden z filmů  je věnovaný disidentům, další pak sportovcům, kteří odmítali doping, členství v KSČ, ale i nabídky na emigraci. Všechny výpovědi vycházejí z nahrávek, pořízených pro projekt Paměť národa, ale nudným „mluvící hlavám“ se tvůrci vyhnuli.

Více informací k novému dokumentárnímu cyklu je k dispozici i na webu České televizeZde je znělka pořadu, jejímž autorem je Zdeněk Durdil. Zdroj filmových ukázek: Česká televize.…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Příběhy 20. století – TV cyklus šestnácti dokumentů o době normalizace

Od 3. 9. na ČT 2.

Režie: Viktor Portel, Radim Špaček, Petr Hátle, Janek Kroupa scénář: Adam Drda, Mikuláš Kroupa, Tomáš Netočný dramaturgie: Jan Bušta kamera: Jan Balcar, Jan Vlnas  střih: Tomáš Polenský, David Mencl, Blanka Klímová hudba: Matěj Kroupa  kreativní producent: Petr Kubica.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.