Aktuality

Mezinárodní den závětí: „Pomáhám za života, budu i po něm“

Post Bellum je, spolu s dalšími velkými neziskovkami, členem Koalice Za snadné dárcovství. Ta se snaží rozvíjet fundraising a podporovat neziskové organizace i jejich dárce. Kromě jiného ji zajímá takové dárcovství, které je založené na vzájemném poznávání dárce a obdarovaného. Koalice stojí za dvěma projekty: Daruj pravidelně a Závěť pomáhá. A právě druhému z témat se právě teď věnuje pozornost.

13. října je totiž „Mezinárodní den závětí“ (International Legacy Giving Day). Při té příležitosti zorganizovala koalice tiskovou konferenci a zveřejnila průzkum, který provedla mezi třiaosmdesáti neziskovými organizacemi. Za posledních 10 let získalo něco přes 25 % neziskovek od svých příznivců dědictví. Za loňský rok to bylo 22 závětí v celkové výši přes 23 milionů korun. Rekordní byl rok 2014, kdy šlo o částku přes 72 miliónů. Za celé období mezi léty 2006 – 2016 získaly dotázané neziskovky z dědictví zhruba 150 mil. Kč. Kompletní výsledky průzkumu najdete zde.  Tady  je ke stažení aktuální tisková zpráva k tématu. 

Češi se darovat ze závěti zatím učí a kolem tématu pořád existuje málo informací a někdy i nemálo mýtů. Řada lidí si například myslí, že sepsat závěť je složitý a drahý úkon, že se darovat „musejí“ jen vysoké částky nebo to, že na sepsání závěti je ještě brzy. Jednoduchý „návod“ jak darovat, příklady dobré praxe a i vyvracení mýtů okolo závětí přináší nová brožura „Závěť pomáhá“, kterou Koalice nedávno vydala. Jsme moc rádi, že vznikla a máme z ní radost. Najdete ji ke stažení na tomto odkazu. Pokud byste měli zájem o brožuru v tištěné podobě, lze si ji vyzvednout u nás v Post Bellum (v nové kanceláři na adrese Vodičkova 36, Praha 1).

Samotné neziskové organizace, pro něž by jistě dary ze závěti byly významnou finanční vzpruhou, mají obvykle obavu na toto téma se svými podporovateli mluvit. Většina oslovených neziskovek se podle průzkumu obává, že by mohla narušit vztah se svými dárci. „Neziskové organizace určitě nemusí mít z komunikace dobročinných závětí strach. Starší průzkumy, které si nechala koalice Za snadné dárcovství provést, ukazují, že problémy s dědictvím zažily ve svém okolí téměř tři čtvrtiny lidí a dar na dobročinnost ve formě závěti je přijímán asi 30 procenty obyvatel a je považován za racionální prevenci takových sporů,” říká Tomáš Vyhnálek, mluvčí kampaně Závěť pomáhá.

Pokud byste uvažovali o daru ze závěti pro Post Bellum, ozvěte se nám. Bude nám ctí o této možnosti podpory s vámi hovořit. Kontaktní osobou je jeden z našich ředitelů, Jan Polouček (jan.poloucek@postbellum.cz). Děkujeme.

 

Brožura „Závěť pomáhá“, která vás jednoduše a prakticky provede po tématu, je ke stažení zde:

Závěť pomáhá_brožura

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.