Aktuality

Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Kolína svých sousedů

Kolín, 6. 10. 2017 – Nálety na Kolín za 2. světové války, židovské transporty, represe v 50. letech i prověrky a vyhazovy z práce po roce 1968. O těchto tématech mluví se žáky z Kolína a blízkého okolí jejich o několik generací starší sousedé. Dětem tak skrz své osobní vzpomínky přibližují některé momenty moderních dějin.

 

Žáci se setkají mimo jiné s politickým vězněm 50. let Františkem Teplým, Jindřiškou Žofií Lichter, která ztratila v koncentračním táboře otce a sama zažila totální nasazení, nebo Miroslavem Lapišem, který se účastnil stávek horníků proti sovětské okupaci,” představuje vybrané pamětníky Jitka Šimková z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů v Kolíně realizuje.

 

Teď jsou žákovské týmy na začátku své práce. „Tento týden se děti učily pracovat s dokumentaristickou technikou a brzy vyrazí první z nich i se svými učiteli do terénu,” říká Šimková. Děti povedou s pamětníky rozhovory, natočí je na diktafon či kameru. Budou mít možnost navštívit archivy, ve studiu Českého rozhlasu připravit reportáž a v březnu roku 2018 představí veřejnosti svoji práci na slavnostní prezentaci.

 

V Kolíně se díky podpoře společnosti TPCA a místní radnice zapojí do projektu Příběhy našich sousedů jedenáct žákovských týmů. Dvanáctým bude skupina z průmyslové školy v Kutné Hoře, podpořená Středočeským krajem. Vedle těchto měst se Příběhy našich sousedů na podzim roku 2017 konají v dalších osmi městech a městských částech, například v Praze, Brně, Turnově, Příbrami nebo Mnichovu Hradišti.

 

Všechny pořízené nahrávky se stanou součástí největší veřejnosti přístupné pamětnické sbírky v Evropě www.pametnaroda.cz, kterou spravuje Post Bellum spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Post Bellum také pravidelně vysílá na Českém rozhlase a v České televizi pořady Příběhy 20. století a každoročně uděluje Ceny Paměti národa lidem, kteří měli odvahu postavit se zlu.

 

 

PR a média

Kristýna Bardová, 731831 999, kristyna.bardova@postbellum.cz

 

Regionální koordinátorka

Jitka Šimková,+420 727 878 330, jitka.simkova@postbellum.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.