Aktuality

Na Stalina!

Paměť národa v prostorách pod bývalým pomníkem Stalina v Praze otevře výstavu ke 100. výročí republiky.

Pravděpodobně největší počin k blížícímu se kulatému 100. výročí Československa připravují instituce, které víc než deset let společně budují unikátní sbírku Paměť národa. V čele projektu stojí nezisková organizace Post Bellum, která výstavu připravuje ve spolupráci s partnery Ústavem pro studium totalitních režimů, Českým rozhlasem a hlavním městem Prahou. Vytvoří multimediální a zážitkovou expozici o 20. století využívající nejmodernější projekční techniky přímo v rozsáhlých bunkrech pod Stalinem na pražské Letné. Výstava bude na místě od října 2018 do léta 2019. Tuto středu projekt představili přímo v podzemních prostorách ředitelé zmíněných institucí: Mikuláš Kroupa, Zdeněk Hazdra, René Zavoral a Adriana Krnáčová.

„Bude to moderní expozice s video-mappingem, zvukovými efekty, audio záznamy ze vzpomínek pamětníků, s unikátními fotografiemi, historickými objekty. Návštěvník výstavy se ocitne v tomto atmosférou nabitém prostoru a projde skrze konkrétní příběhy celé 20. století. Zažije prostřednictvím různých efektů drama 20. století, octne se uprostřed legionářů někde na ruské Sibiři, na frontách 2 sv. války, stane se účastníkem politických procesů 50. let zažije kus normalizace a s oddechem si připomene dojemnou atmosféru listopadu 1989. Chceme návštěvníkům zprostředkovat obrovskou zkušenost předešlých generací, které nasazovaly své životy za naši svobodu,“ přibližuje ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa a dodává: „Prostory pod bývalým pomníkem Stalina mají velmi jedinečnou atmosféru s úžasnou akustikou, je to prostor, který nejde srovnat s čímkoliv jiným v Praze. Věříme, že výstava lidmi otřese a uvědomí si, jak cenná je naše svoboda.“

Post Bellum vyhlašuje veřejnou celonárodní sbírku – www.nastalina.cz. Aby výstava mohla být otevřena, potřebuje vybrat 10 milionů korun. V toto chvíli má už shromážděných více než 3,5 milionu korun, především od drobných dárců a Evropské komise, která projekt podpořila. „Bohužel to nestačí. Moderní technologie i objekty, které chceme využít, jsou opravdu nákladné, proto budeme vděční, když nám s realizací veřejnost pomůže a lidé do toho půjdou s námi. Vyhlašujeme vlastně duhou sbírku „Národ sobě“ jako kdysi na záchranu Národního divadla. Toto má být sbírka, ze které nejen instalujeme výstavu, ale také připravíme náš dlouhodobý projekt Institutu Paměti národa – muzea totalitních režimů,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa.

Sbírku Paměť národa budují spolu s Post Bellum i Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Výstavu podpořil ředitel rozhlasu René Zavoral: „Jsme rádi, že se Paměť národa dostane ještě více k široké veřejnosti, že příběhy a poučení z nich můžeme kromě rozhlasových vln a webu www.pametnaroda.cz vyprávět i touto cestou.“

Výstava se v prostorách „na Stalinu“ se otevře v říjnu 2018 a bude trvat až do léta 2019. Pak se objekt uzavře: „Věřím, že výstava otevře diskuzi, že tento národ si kvalitní a moderní muzeum totalitních režimů – Institut Paměti národa opravdu zaslouží. Kde by mohlo stát je stále otázkou. Pod Stalinem to technicky možné asi není. Ale v Praze je nemalé množství zchátralých budov v majetku města, které hledají svoji náplň. Jsme přesvědčeni, že takové místo, kde by lidé sdíleli své vzpomínky a zkušenosti, debatovali o nich a vzdělávali se, je potřeba více než kdy dřív. A uděláme vše proto, abychom takové moderní muzeum vybudovali,“ říká Mikuláš Kroupa.

Fotografie z prostor pod bývalým pomníkem J. V. Stalina, foto Lukáš Žentel:

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.