Aktuality

Ceny Paměti národa po osmé: kdo jsou ocenění hrdinové?

Političtí vězni 50. let František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimko. Čtyři lidé, kteří se dokázali vzepřít totalitní moci, převezmou 17. listopadu Ceny Paměti národa. Předává je společnost Post Bellum působící v České ale i Slovenské republice. Slavnostní předání se uskuteční v Národním divadle od 20h. Večer přenáší živě Česká televize, Český rozhlas Plus a Rozhlas a televízia Slovenska. Moderuje Martin Veselovský. Ceny Paměti národa jsou součástí Festivalu Svobody (www.festivalsvobody.cz), který probíhá 17. 11. v Praze i v regionech.

„Hodně věcí je podobných jako loni. A přesto jsme v jiné situaci aspoň my v Čechách. Je nedlouho po parlamentních volbách a před námi za pár týdnů volby prezidentské. Doufám, že příběhy Paměti národa inspirují voliče, aby zvolili takového prezidenta, který na první místo staví úctu a obranu lidských práv, nikoliv ekonomické zájmy v Číně a Rusku. Letošní laureáti jsou svobodní lidé, kteří si neberou servítky, takže jsem moc zvědav, co řeknou o současném světě, ve kterém žijeme,“ podotýká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Osudy laureátů a jejich boj s totalitou představí krátká filmová doku-dramata, která natočil režisér Radim Špaček. Laureátů jsme se ptali, jakou mají nejoblíbenější píseň, kterou bychom jim během večera zahráli. V moderním aranžmá zazpívá stočlenný pěvecký sbor pod taktovkou dirigenta a dvorního skladatele Paměti národa Matěje Kroupy písně Život je jen náhoda, Zahučaly hory, O řebíčku zahradnický a chorál Svatý Václave.

Během slavnosti vystoupí živý orchestr Matěje Kroupy, Ondřej Ruml, Jiří Pavlica a další interpreti. Režisérem Cen Paměti národa je Michael Čech.

Letos Ceny Paměti národa organizujeme po osmé. Od roku 2010 bylo oceněno 33 osobností. Mezi laureáty jsou váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další.

 

Jak vybíráme laureáty?

Osobnosti, které obdrží Cenu Paměti národa, nominují tzv. sběrači Post Bellum, zhruba dvě stě terénních redaktorů, kteří příběhy natáčejí a zpracovávají pro internetovou sbírku Paměť národa. Ti z tisíců zdokumentovaných svědectví vytipují přibližně patnáct výjimečných osudů, pro něž dále hlasuje bezmála 7 500 lidí: badatelé z řad odborné i laické veřejnosti registrovaní na portálu Paměť národa, a lidé z Klubu přátel Paměti národa – pravidelní soukromí dárci a přispěvatelé, bez nichž by organizátoři jen stěží mohli vzpomínky pamětníků zaznamenávat a jejich příběhy vyprávět dál.

 

 

Pořadatelé

 

Generální partneři Cen Paměti národa 2017

  • Jan Dobrovský a Petr Pudil

Hlavní partneři

Oficiální vůz

Mediální partneři

 

Partneři

 

Klub přátel Paměti národa https://www.postbellum.cz/klub/

Kolegium Paměti národa http://kolegium.pametnaroda.cz/

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.