Aktuality

Vlčí máky připomenou Den válečných veteránů

Novodobými konflikty nebo mírovými misemi v zahraničí prošlo 12 tisíc českých vojáků. A veteránů druhé světové války žije v České republice posledních 600. Právě jim je určen 11. listopad, kdy si připomínáme Den válečných veteránů. 

Společnost Post Bellum se k této tradici připojuje už potřetí sbírkou s vlčími máky. Dobrovolníci s kasičkami se objeví 10. a 11. listopadu 2017 nejen v ulicích Prahy, ale i ve všech krajských městech. Květ vlčího máku bude tentokrát možné získat i v mnoha knihovnách, trafikách a obchodech. Celkem na 130 místech po celé ČR (přehlednou mapu najdete na denveteranu.cz). Přes web projektu je také možné jednoduše přispět do sbírky on-line. Výtěžek půjde na nahrávání dalších vzpomínek válečných veteránů pro Paměť národa.

Příběhy účastníků válečných konfliktů připomínáme i novým spotem,  inspirovaným vzpomínkami veterána Karla Brhela (1922 – 2006):

Den válečných veteránů se slaví především v anglosaských zemích už od roku 1921.  Tehdy velitel britských expedičních sil sir Douglas Haig zvolil vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Odkázal tím k bojům na flanderských polích u města Yprés, kde tehdy vlčí máky kvetly a kde se poprvé použil bojový plyn.

Společnost Post Bellum chce přispět k tomu, aby se 11. listopad jako Den válečných veteránů dostal do povědomí veřejnosti i v České republice. Rádi bychom kampaní všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň – s pomocí veřejnosti – přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou. Dokud je čas,“ vysvětluje záměr sbírky provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.

V rámci kampaně se uskuteční také v pátek, 10. listopadu od 16 hod. v Ballingově sále Národní technické knihovny komentované promítání s názvem „Dunkerk“. Jeden z veteránských příběhů bude vyprávět Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Paměti národa. Na Náměstí republiky v Praze bude po dobu trvání sbírky, v pátek 10. listopadu mezi 9 a 18 hod. a v sobotu 11. listopadu mezi 9. a 14. hod., prezentační stánek Paměti národa. Na místě si bude možné udělat designové placky, zkusit si kvíz pro dospělé, dozvědět se víc o projektech Post Bellum nebo si prohlédnout naše knihy.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.