Aktuality

Máme Cenu veřejnosti Eduína 2017 za inovace ve vzdělávání

Děkujeme všem za podporu, sdílení a hlasy pro naše zážitkové workshopy! Je nám ctí, že jsme v Ceně veřejnosti Eudina 2017 zvítěžili mezi ostatními inovativními a zajímavými vzdělávacími projekty. Jsme moc rádi, že se teď na workshopy Paměti národa upře trochu více pozornosti. Chceme je totiž dostat do mnoha, ideálně všech středních škol, gymnázií a základních škol v České republice!

A proč si myslíme, že by to bylo dobré? Zážitkové workshopy totiž děti baví a zároveň je učí. Mohou si vyzkoušet roli někoho, kdo opravdu žil a zažil něco dramatického (čerpáme z autentických příběhů, zaznamenaných v Paměti národa, jako je např. vyprávění pana Josefa Jehlíka). Během workshopu „Den, kdy se mlčelo“ se děti mohou stát třeba sedláky ve vesnici Úboč na Domažlicku, kteří musejí čelit kolektivizaci v 50. letech. Skrze hru a jakoby na vlastní kůži prožijí kus naší moderní historie. Během workshopu se děti dozvědí zásadní historické pojmy, data a souvislosti. A učí se to přirozeně a způsobem, který je jim blízký – jsou součástí situace, musejí aktivně a samostatně přemýšlet a zároveň se hýbou. Na konci při hodnocení se školitelé od dětí často dozvídají, že netušily, jak  dramatické momenty lidé u nás ve 20. století zažívali a jak těžké rozhodování měli, když čelili bezpráví nebo diktatuře.

Kromě workshopu „Den, kdy se mlčelo“, mohou školy děti přihlásit i na workshop „Tak tohle neprojde“ , kdy účastníci řeší svobodu projevu a cenzuru (nejen) v období normalizace. Zážitkový workshop Lidi to tak nenechaj“ zase dostane děti do léta 1949, kdy opadlo poválečné nadšení a stupňuje se komunistická represe. Dále má Post Bellum  pro děti  z 8. a 9. ročníků základích škol i workshopy, zaměřené na  lidská práva  nebo dílnu Doma a jinde, kdy se účastníci přenesou do atmosféry 30. let minulého století a proberou témata antisemitismu, xenofobie nebo zastupitelské demokracie.

Více o workshopech Paměti národa najdete na našem webu, pod tímto odkazem, vaše případné otázky zodpovíme na workshopy@postbellum.cz.

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.