Aktuality

Máme Cenu veřejnosti Eduína 2017 za inovace ve vzdělávání

Děkujeme všem za podporu, sdílení a hlasy pro naše zážitkové workshopy! Je nám ctí, že jsme v Ceně veřejnosti Eudina 2017 zvítěžili mezi ostatními inovativními a zajímavými vzdělávacími projekty. Jsme moc rádi, že se teď na workshopy Paměti národa upře trochu více pozornosti. Chceme je totiž dostat do mnoha, ideálně všech středních škol, gymnázií a základních škol v České republice!

A proč si myslíme, že by to bylo dobré? Zážitkové workshopy totiž děti baví a zároveň je učí. Mohou si vyzkoušet roli někoho, kdo opravdu žil a zažil něco dramatického (čerpáme z autentických příběhů, zaznamenaných v Paměti národa, jako je např. vyprávění pana Josefa Jehlíka). Během workshopu „Den, kdy se mlčelo“ se děti mohou stát třeba sedláky ve vesnici Úboč na Domažlicku, kteří musejí čelit kolektivizaci v 50. letech. Skrze hru a jakoby na vlastní kůži prožijí kus naší moderní historie. Během workshopu se děti dozvědí zásadní historické pojmy, data a souvislosti. A učí se to přirozeně a způsobem, který je jim blízký – jsou součástí situace, musejí aktivně a samostatně přemýšlet a zároveň se hýbou. Na konci při hodnocení se školitelé od dětí často dozvídají, že netušily, jak  dramatické momenty lidé u nás ve 20. století zažívali a jak těžké rozhodování měli, když čelili bezpráví nebo diktatuře.

Kromě workshopu „Den, kdy se mlčelo“, mohou školy děti přihlásit i na workshop „Tak tohle neprojde“ , kdy účastníci řeší svobodu projevu a cenzuru (nejen) v období normalizace. Zážitkový workshop Lidi to tak nenechaj“ zase dostane děti do léta 1949, kdy opadlo poválečné nadšení a stupňuje se komunistická represe. Dále má Post Bellum  pro děti  z 8. a 9. ročníků základích škol i workshopy, zaměřené na  lidská práva  nebo dílnu Doma a jinde, kdy se účastníci přenesou do atmosféry 30. let minulého století a proberou témata antisemitismu, xenofobie nebo zastupitelské demokracie.

Více o workshopech Paměti národa najdete na našem webu, pod tímto odkazem, vaše případné otázky zodpovíme na workshopy@postbellum.cz.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.