Aktuality

Příběhy našich sousedů: v Kolíně se rodí další mladí dokumentaristé

Kolín, 12. 3. 2018 – Letecké nálety na Kolín, kolektivizace a politické procesy 50. let, sovětská okupace v roce 1968. To jsou témata, která prostřednictvím vzpomínek a životních příběhů poznávají žáci základních škol v Kolíně, Býchorech a Pečkách spolu se studenty SPŠ v Kutné Hoře. V projektu Příběhy našich sousedů (www.pribehynasichsousedu.cz) děti zpracovávají výše zmíněné fenomény, tak jak je prožili místní pamětníci.

„A najednou z toho vyjely tanky. Šikmoocí Mongolci to byli, jak já říkám. Oni nevěděli vůbec, kde jsou a vyjeli k nám. Měli na tancích kulomety a mířili na nás. My jsme šli ve čtyřstupu a já věděl, že jde do tuhého,“ vzpomínal Miroslav Lapiš na srpen roku 1968 a na demonstrace proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy, kterých se zúčastnil spolu s dalšími ostravskými dělníky. Žáci zpovídali také Miloše Kima Houdka, kterému se v roce 1988 mu podařilo založit první soukromou galerii v Kolíně. Vladislav Souček a Bohuslav Procházka vyprávěli dětem o pomocných technických praporech, ve kterých oba sloužili. Děti zaznamenaly i příběh Františka Teplého odsouzeného na 14 let za organizaci ilegální křesťansko-demokratické strany.
Mladí dokumentaristé v projektu Příběhy našich sousedů během půl roku hledají a nahrávají vzpomínky pamětníků ze svého sousedství. Příběh pak vyprávějí formou rozhlasové nebo televizní reportáže, digitalizují fotografie, bádají v archivech a odborné literatuře. Projekt v tomto pololetí v Kolíně vyvrcholí slavnostní závěrečnou prezentací před žáky, studenty, pamětníky, rodiči, zástupci města Kolín, TPCA a dalších sponzorů. Ta se uskuteční ve středu 14. března od 16 hod. v Městském společenském domě, Zámecká 109. Všechny natočené příběhy budou také zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt, který finančně podpořila společnost TPCA, s. r. o., město Kolín a Středočeský kraj, realizuje společnost Post Bellum. Ta buduje spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojilo téměř tří tisíce žáků a studentů z šedesáti jedna měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem pět set sedmdesát pamětnických příběhů.

Regionální koordinátorka projektu
Jitka Šimková, 727 878 330, jitka.simkova@postbellum.cz

PR a média
Kristýna Bardová, 731 831 999, kristyna.bardova@postbellum.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.