Aktuality

Unikátní výstava Paměť národa: ANO/NE se otevírá v Budapešti

Výstava umístěná na návěsu kamionu vypráví 12 příběhů z 6 zemí Evropy. Zahájili jsme ji 17. května ve slovenské Stupavě a právě dnes má vernisáž v centru Budapešti. Výstava Memory of Nations: Yes/No („Paměť národa: Ano/Ne“) procestuje Evropu a v říjnu ji otevíráme v Praze. Originálním způsobem představuje lidi, kteří se stali konfidenty komunistické tajné police a příběhy těch, kteří statečně totalitní moci vzdorovali. Na výstavě pracovali dokumentaristé a historici z Bulharska, Česka, Maďarska, Německa, Polska a Slovenska. Více se dočtete na webu projektu: www.yes-no.eu.

„Ti zdvořilí přestávali být zdvořilí, až vytáhli z šuplíku fotku mé dcery. A říkali: ´Hezká holčička. No, tak tu znásilníme. A v tu chvíli se mi zastavilo srdce,“ popisuje výslech někdejší polský disident Władysław Frasyniuk, který i přes takto ostré vydírání tajné policie její nabídku ke spolupráci rázně odmítl.

Venkovní výstava s názvem „Paměť národa: Ano/Ne“ vypráví příběhy dvanácti pamětníků z šesti evropských zemí – Bulharska, Česka, Maďarska, Německa, Polska a Slovenska. Přináší příběhy nejen těch, kteří se za komunismu chovali statečně, ale i těch, kteří udávali. Výstava je unikátní nejen svým obsahem, ale i podobou. Autoři ji instalovali na kamionový návěs. Tvoří jí železná konstrukce a dřevěné kulisy imitující pavlač vedoucí ke dvanácti bytům. Dveře mají domovní kukátka, kterým návštěvník uvidí a uslyší jednotlivé příběhy.

Výstava představuje šest východoevropských příběhů spolupracovníků tajné policie. Jedním z nich je Slovák Kamil Haťapka, který pracoval v 70. letech jako profesionální trenér cyklistiky. „My jsme v tom systému žili, vy jste v tom systému nežili… Všichni jsme chtěli přežít. Z té Státní bezpečnosti se dělá strašné bububu. Státní bezpečnost byla stejná bezpečnost, jako je i dnes všude, v každém státě,“ říká. Po pádu komunismu se stal politikem a diplomatem. Návštěvníci uvidí i šest příběhů těch, kteří nabídku tajné policie odmítl.

17. května 2018 zahájila výstava svou tour na Náměstí sv. Trojice ve Stupavě, 29. května 2018 se slavnostně otevírá v Budapešti. Během osmi měsíců ji mohou zdarma navštívit obyvatelé sedmi států Evropy, včetně České republiky. Paměť národa: ANO/NE mohou vidět:

od 29. 5. do 16. 6. v Budapešti (HUN)

od 19. 6. do 9. 7. ve Vídni (AUT)

od 14. 7. do 4. 8. ve Varšavě (POL)

od 9. 8 do 30. 8. v Roskilde (DNK)

od 2. 9. do 24. 9. v Drážďanech (DEU) 

od 11. 10. do 1. 1. v Praze (CZE)

 

Autoři výstavy: kurátor a autor videí: Viktor Portel, grafické zpracování: Petr Šabach, produkce: Zbyněk Jurkovský, autor výstavního objektu: ing. arch. Josef Mádr, vedoucí mezinárodního projektu: Marie Janoušková. Realizuje Post Bellum, o. p. s.

Děkujeme hlavním partnerům za podporu výstavy:

program Evropa pro občany/ Europe for Citizens

C.S. Cargo

Visegrad Fund

Ministerstvo zahraničí ČR

Ústav pro studium totalitních režimů

Archiv bezpečnostních složek

Fotografie ze slavnostního zahájení výstavy v Budapešti a instalace ve slovenské Stupavě:

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.