Aktuality

Letos běžíme v 5 městech!

„Ukažte, že vám minulost ani současnost nejsou lhostejné a poběžte s námi pro Paměť národa,“ říká v novém videu olympionik Vavřinec Hradilek. „Za všechny, kteří to nevzdali“, běžíme letos 9. června na 5 místech: v Praze, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Třebíči. Startujeme všude ve stejný čas: v 9.30 a v 11 hod.

 

„V posledních letech se ukazuje, že věci z minulosti, o kterých jsme si mysleli, že už nás nikdy nedostihnou, jsou najednou zase mezi námi,“ říká Viktor Portel, režisér spotu ze společnosti Post Bellum. „Jsme svědky zlehčování a neustálé relativizace minulosti. Když se stal předsedou sněmovního výboru pro kontrolu GIBS bývalý člen Veřejné bezpečnosti Ondráček, lidi to vyhnalo do ulic a on sám rezignoval. Ale na to, že bývalý agent StB je premiérem, si už – bohužel – začínáme pomalu zvykat,“ dodává Portel.

Běh pro Paměť národa každoročně podporují i patroni: kromě Vávry Hradilka také novinář Jindřich Šídlo, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a dokumentaristka Petra Nesvačilová nebo olympionička Eva Samková.

Lidé, kteří se k němu připojí, mohou symbolicky běžet „za všechny, kteří to nevzdali“ – za československé letce v řadách RAF, za nespravedlivě odsouzené politické vězně, za ty, kteří přežili holocaust, či za disidenty, jenž byli v dobách komunismu trestáni za kritický názor. Nebo mohou běžet za kohokoli ze svého okolí, třeba svého dědu, který během kolektivizace přišel o rodinný statek.„Je dobré si připomenout, že mezi námi žili a pořád žijí lidé, kteří se chovali statečně a nedemokratickým režimům vzdorovali. Že za svobodu a demokracii někteří položili životy. Jejich odkazu si vážíme,“ říká zakladatel a ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa.

Ten, kdo se zaregistruje přes web www.behpropametnaroda.cz (profesionálně měřené trasy jsou 5 a 10 km) nebo se k běhu připojí na místě (1 km + dětské trasy) a zaplatí startovné (400 – 1200 Kč), přispěje na další dokumentaristickou práci – nahrávání vzpomínek pro portál Paměť národa, který je on-line přístupný komukoli.

Na všech místech, kde se akce koná, bude kromě běhu připraven i program pro „neběžce“ nebo doprovod závodníků – koncerty a DJs, dobré jídlo a pití, ukázky netradičních sportů, foto koutek, výtvarná dílna a další program pro děti. Ty mají také své speciální trasy, běh přes překážky nebo v Hradci Králové třeba lekce tance. Díky fungujícím pobočkám Paměti národa v Plzni, Olomouci a Hradci Králové se Běh pro Paměť národa uskuteční i v těchto městech. Přidala se i Třebíč, kde běh organizují studenti místního gymnázia. Doporučujeme k poslechu jejich rozhovor na Českém rozhlasu (najdete jej na tomto odkazu).

Všechen doprovodný program najdete na webu běhu pod jednotlivými městy.

Poběžte s námi kdekoli!

Kromě toho, že se letos běh rozšířil i o další města, přibyla také další novinka: podporovatelé Paměti národa mohou běžet i „kdekoli“ „Mohou se k nám připojit i fanoušci, kteří žijí v cizině nebo ti, co to mají do zapojených měst moc daleko. Asi je to dobrá možnost i pro běžce – samotáře, kteří nevyhledávají větší akce. Mohou se normálně přes web zaregistrovat, dostanou od nás e-mailem startovní číslo a vyběhnout mohou ve stejný čas jako my opravdu odkudkoli,“ popisuje Jakub Pánek, produkční ze společnosti Post Bellum.

On-line registrace končí 6. 6., po tomto datu se bude možné přihlásit se jen v den běhu na všech jmenovaných místech.

Zatím je k běhu on-line zaregistrováno 820 lidí. Loni se na start v Praze postavilo více než 1160 běžců a vybralo se 364 600 Kč. Letos doufáme v pokoření čísla 3000 závodníků. Letošnímu nejstaršímu zaregistrovanému běžci je 83 let a startuje v Praze.

Jak jsme běželi loni?

Děkujeme všem partnerům Běhu pro Paměť národa 2018

Jan Dobrovský a Petr Pudil

Tipsport pro legendy https://www.tipsport.cz/

Suninvent www.suninvent.cz

OSA http://www.osa.cz/

Mediální partneři

Český rozhlas www.rozhlas.cz

Týdeník Echo a Echo24.cz tydenik.echo24.cz, www.echo24.cz

Magazín Reportér www.reportermagazin.cz

Forum 24 http://forum24.cz/

Mediální partneři – Praha:

JC Decaux http://www.jcdecaux.cz/

Dopravní podnik Hl. m. Praha http://www.dpp.cz/

Rádio1 http://www.radio1.cz/

Běhej.com https://www.behej.com/

Superlife https://www.superlife.cz/welcome

Kino Světozor https://www.kinosvetozor.cz/cz/

Kino Aero https://www.kinoaero.cz/cz/

Bio Oko https://www.biooko.net/cz/

Hlavní partneři – Praha

Magistrát Hl. města Praha http://www.praha.eu

Městská část Praha 6 www.praha6.cz

Produktoví partneři – Praha

Vybavení pro akce https://www.vybaveniproakce.cz/

Iron Time, o. s. www.irontime.cz

Pražské služby www.psas.cz

Bageterie Boulevard  www.bb.cz

Jipast  http://www.jipast.cz/

Johnny servis  http://www.johnnyservis.cz/

Smybox https://smybox.cz/

Moje placky.cz http://www.mojeplacky.cz/

Piatnik, s.r.o. www.piatnik.cz

MindOK www.mindok.cz

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.