Aktuality

Letos běžíme v 5 městech!

„Ukažte, že vám minulost ani současnost nejsou lhostejné a poběžte s námi pro Paměť národa,“ říká v novém videu olympionik Vavřinec Hradilek. „Za všechny, kteří to nevzdali“, běžíme letos 9. června na 5 místech: v Praze, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Třebíči. Startujeme všude ve stejný čas: v 9.30 a v 11 hod.

 

„V posledních letech se ukazuje, že věci z minulosti, o kterých jsme si mysleli, že už nás nikdy nedostihnou, jsou najednou zase mezi námi,“ říká Viktor Portel, režisér spotu ze společnosti Post Bellum. „Jsme svědky zlehčování a neustálé relativizace minulosti. Když se stal předsedou sněmovního výboru pro kontrolu GIBS bývalý člen Veřejné bezpečnosti Ondráček, lidi to vyhnalo do ulic a on sám rezignoval. Ale na to, že bývalý agent StB je premiérem, si už – bohužel – začínáme pomalu zvykat,“ dodává Portel.

Běh pro Paměť národa každoročně podporují i patroni: kromě Vávry Hradilka také novinář Jindřich Šídlo, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a dokumentaristka Petra Nesvačilová nebo olympionička Eva Samková.

Lidé, kteří se k němu připojí, mohou symbolicky běžet „za všechny, kteří to nevzdali“ – za československé letce v řadách RAF, za nespravedlivě odsouzené politické vězně, za ty, kteří přežili holocaust, či za disidenty, jenž byli v dobách komunismu trestáni za kritický názor. Nebo mohou běžet za kohokoli ze svého okolí, třeba svého dědu, který během kolektivizace přišel o rodinný statek.„Je dobré si připomenout, že mezi námi žili a pořád žijí lidé, kteří se chovali statečně a nedemokratickým režimům vzdorovali. Že za svobodu a demokracii někteří položili životy. Jejich odkazu si vážíme,“ říká zakladatel a ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa.

Ten, kdo se zaregistruje přes web www.behpropametnaroda.cz (profesionálně měřené trasy jsou 5 a 10 km) nebo se k běhu připojí na místě (1 km + dětské trasy) a zaplatí startovné (400 – 1200 Kč), přispěje na další dokumentaristickou práci – nahrávání vzpomínek pro portál Paměť národa, který je on-line přístupný komukoli.

Na všech místech, kde se akce koná, bude kromě běhu připraven i program pro „neběžce“ nebo doprovod závodníků – koncerty a DJs, dobré jídlo a pití, ukázky netradičních sportů, foto koutek, výtvarná dílna a další program pro děti. Ty mají také své speciální trasy, běh přes překážky nebo v Hradci Králové třeba lekce tance. Díky fungujícím pobočkám Paměti národa v Plzni, Olomouci a Hradci Králové se Běh pro Paměť národa uskuteční i v těchto městech. Přidala se i Třebíč, kde běh organizují studenti místního gymnázia. Doporučujeme k poslechu jejich rozhovor na Českém rozhlasu (najdete jej na tomto odkazu).

Všechen doprovodný program najdete na webu běhu pod jednotlivými městy.

Poběžte s námi kdekoli!

Kromě toho, že se letos běh rozšířil i o další města, přibyla také další novinka: podporovatelé Paměti národa mohou běžet i „kdekoli“ „Mohou se k nám připojit i fanoušci, kteří žijí v cizině nebo ti, co to mají do zapojených měst moc daleko. Asi je to dobrá možnost i pro běžce – samotáře, kteří nevyhledávají větší akce. Mohou se normálně přes web zaregistrovat, dostanou od nás e-mailem startovní číslo a vyběhnout mohou ve stejný čas jako my opravdu odkudkoli,“ popisuje Jakub Pánek, produkční ze společnosti Post Bellum.

On-line registrace končí 6. 6., po tomto datu se bude možné přihlásit se jen v den běhu na všech jmenovaných místech.

Zatím je k běhu on-line zaregistrováno 820 lidí. Loni se na start v Praze postavilo více než 1160 běžců a vybralo se 364 600 Kč. Letos doufáme v pokoření čísla 3000 závodníků. Letošnímu nejstaršímu zaregistrovanému běžci je 83 let a startuje v Praze.

Jak jsme běželi loni?

Děkujeme všem partnerům Běhu pro Paměť národa 2018

Jan Dobrovský a Petr Pudil

Tipsport pro legendy https://www.tipsport.cz/

Suninvent www.suninvent.cz

OSA http://www.osa.cz/

Mediální partneři

Český rozhlas www.rozhlas.cz

Týdeník Echo a Echo24.cz tydenik.echo24.cz, www.echo24.cz

Magazín Reportér www.reportermagazin.cz

Forum 24 http://forum24.cz/

Mediální partneři – Praha:

JC Decaux http://www.jcdecaux.cz/

Dopravní podnik Hl. m. Praha http://www.dpp.cz/

Rádio1 http://www.radio1.cz/

Běhej.com https://www.behej.com/

Superlife https://www.superlife.cz/welcome

Kino Světozor https://www.kinosvetozor.cz/cz/

Kino Aero https://www.kinoaero.cz/cz/

Bio Oko https://www.biooko.net/cz/

Hlavní partneři – Praha

Magistrát Hl. města Praha http://www.praha.eu

Městská část Praha 6 www.praha6.cz

Produktoví partneři – Praha

Vybavení pro akce https://www.vybaveniproakce.cz/

Iron Time, o. s. www.irontime.cz

Pražské služby www.psas.cz

Bageterie Boulevard  www.bb.cz

Jipast  http://www.jipast.cz/

Johnny servis  http://www.johnnyservis.cz/

Smybox https://smybox.cz/

Moje placky.cz http://www.mojeplacky.cz/

Piatnik, s.r.o. www.piatnik.cz

MindOK www.mindok.cz

 

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.