Aktuality

Netradiční výstava od 1. října pod Stalinem

V říjnu se ke stému výročí republiky na několik měsíců na Letné otevře výstava Paměť národa. Bude to unikátní expozice, umístěná až do 9. prosince v podzemí pod tzv. Stalinem. V rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem autoři vytvoří instalaci s využitím světelných a zvukových efektů – videomappingu, která přiblíží dramatické okamžiky 20. století.

Tvůrci prostřednictvím nových technologií vyvolají působivé iluze – například dojem, že sedíte v kokpitu Spitfiru přímo v Bitvě o Británii jako příslušník čs. stíhací perutě RAF nebo že stojíte v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942. V přeneseném slova smyslu se návštěvník ocitne v dobytčím vagonu v transportu do koncentračního tábora, či výslechové místnosti Státní bezpečnosti. V další části  výstava představí příběhy ze sbírky Paměť národa, které posluchači rozhlasu či diváci televize znají z cyklu Příběhy 20. století. Třetí část výstavy bude vidět ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Na letenském horizontu vyroste monument připomínající Berlínskou zeď. Pět metrů vysoká a skoro padesát metrů dlouhá „železná opona“ se stane symbolem výstavy.

Krátká ukázka je zde:

 

Na realizaci výstavy zatím chybí část peněz a společnost Post Bellum se proto obrací se na veřejnost s prosbou o pomoc. Na účet veřejné sbírky nastalina.cz lidé a nadace zaslaly už téměř pět milionů korun. Tři miliony na výstavu poskytl magistrát. Všichni drobní i velcí dárci se stávají partnery výstavy. Organizátorům  stále chybí 2,1 milionu korun. „Neklesáme na mysli. Moc by mě mrzelo, kdybychom některé části výstavy prostě nedokončili kvůli penězům. Sbírka je ten nejlepší způsob, jak výstavu oslavující naše hrdiny, ale otevřeně přibližující i temné a bolestivé příběhy a události, zaplatit. Věřím, že se to povede, protože nejsme národem, kterému je minulost lhostejná. Zdá se mi, že si jen nejsme někdy jistí, co si o ní máme myslet. V Institut Paměti národa vám žádné hotové výklady nenabídneme, ale budeme vám vyprávět příběhy, což je podle mého na historii to nejzajímavější,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Výstava návštěvníkům představí symbolicky přesně sto příběhů z 2. sv. války, holokaustu, domácího a zahraničního odboje, příběhy Pražského povstání, někdejších politických vězňů 50. let, disidentů, ale i udavačů StB a svědectví někdejších komunistů. S příběhy se návštěvník potká nejen v podzemí Stalina, ale i na výstavních věžích kolem bývalého pomníku a na různých místech v celém parku na Letné.

Zvláštní výstavní plochou se stane už zmíněná zeď. Autoři výstavy počítají, že se přirozeně stane místem, kam budou lidé psát a kreslit různé vzkazy, reagovat na výstavu: „Monumentem chceme nejen poutat a lákat veřejnost, aby se přišla podívat a nebyla lhostejná k příběhům minulosti, ale chceme veřejnost vyprovokovat. Zkoušíme, co si nechá líbit, co si nechá vzít,“ říká Martin Hejl, jeden z autorů výstavy, architekt Martin Hejl ze studia Kolmo.eu.

Výstavní monument na místě pomníku diktátora Stalina symbolizuje rozdělenou společnost. Ve dvacátém století železná opona dělila svobodný západní demokratický svět od východního sovětského komunistického režimu.  „Naše zeď bude dočasná na pár týdnů, ale ptejme se, kde jsou dnes ty skutečné zdi, které nás rozdělují?,“ doplňuje ho Kroupa z Post Bellum.


Kolemo.eu a Pink Productions

Za architektonickou realizací a multimediální expozicí stojí tvůrci ze studia Kolmo.eu a společnosti Pink Productions,  projekce má na starosti „Loom on the moon“ , kteří spoluvytvořili oceňované Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou nebo „Praha hoří!“ v Novomlýnské vodárenské věži v Praze.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.