Aktuality

Paměť národa ’68. Zveme na výstavu do Dejvic!

Ve středu 15. srpna 2018 začíná venkovní výstava Paměť národa ’68 v Dejvické ulici v Praze 6, která potrvá do 4. září. Připomene padesáté výročí okupace Československa prostřednictvím příběhů a fotografií ze sbírky Paměť národa. Slavnostní vernisáž proběhne v úterý 21. srpna od 13 hod. v prostoru Šesťák na Vítězném nám. Výstava se koná ve spolupráci a pod záštitou Městské části Praha 6. Na náměstí budou k vidění také fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení realizuje Národní galerie v Praze.  

Velkoformátové panely výstavy Paměť národa ’68 na cestě z Vítězného náměstí na Hradčanskou přiblíží na příbězích 15 pamětníků nejen samotný vstup armád pěti zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale i události, které invazi předcházely – některá vyprávění začínají už v roce 1967. „Výstava i doprovodná publikace, kterou vydáváme, nabízejí pohled na srpen 1968 z mnoha úhlů — jak okupaci prožíval komunistický funkcionář, který se ujal řízení narychlo svolaného stranického sjezdu nebo jak na příjezd sovětských tanků reagovali horníci v Havířově či co se dělo v Liberci, který byl po Praze městem, ve kterém si invaze vyžádala nejvíce obětí,” přibližuje výstavu její autor Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa.

Autoři výstavy chtěli mimo jiné popsat, jak lidé v Československu přicházeli o nově nabytý pocit svobody. Snažíme se připomenout, že naši zemi po dlouhá desetiletí okupovala cizí armáda, ale i to, že to byli českoslovenští komunisté a jejich přisluhovači, kdo lidem ničil život,“ doplňuje Šmíd.

Důležité místo na výstavě mají vedle jednotlivých příběhů i fotografie a především pak dobové letáky a plakáty – ty jsou jedinečným dokumentem tehdejší snahy o sebevyjádření šokované veřejnosti.

Výstava se koná ve spolupráci a pod záštitou městské části Praha 6, jejíž starosta Ondřej Kolář ji vnímá i jako varování před současnou politikou Ruska, která i dnes vykazuje řadu společných rysů jako ta sovětská v roce 1968.

“Musíme mít na paměti, kdo za okupací stál a co se tehdy stalo. Zejména je toto důležité připomínat mladší generaci, která si asi sotva umí představit, jaké to tehdy muselo být v srpnu 1968, když lidé během několika hodin zažili zradu a zklamání,” vysvětluje Ondřej Kolář, proč se Praha 6 na výstavě podílí.

Vzhledem k místu konání výstava mapuje i události, které se odehrály v Praze 6 — protesty studentů Strahovských kolejí na podzim 1967 či to, že v noci na 20. na 21. srna 1968 přistáli první okupanti na ruzyňském letišti a první tanky přijížděly do centra Prahy po „Lenince“ — dnešní Evropské třídě.

Slavnostní vernisáž  výstavy se bude konat v den 50. výročí počátku sovětské okupace Československa, v úterý 21. srpna 2018 od 13 hodin v prostoru Šesťák na Vítězném náměstí v Praze 6 za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ředitele organizace Post Bellum a zakladatele Paměti národa Mikuláše Kroupy, autora výstavy Michala Šmída a dalších. Na vernisáži vystoupí Monika Načeva se smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce.

S autorem výstavy Michalem Šmídem se zájemci budou moci setkat také na jeho autorské přednášce „Kulky za roh nelétají“, která proběhne ve čtvrtek 23. srpna od 18 hod. v Masarykově salonku na Dejvickém nádraží.

Kromě výstavy Paměť národa ’68 najdete v Praze 6 i velkoformátové fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení na Vítězném nám. realizuje Národní galerie v Praze.

 

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.