Aktuality

Paměť národa ’68. Zveme na výstavu do Dejvic!

Ve středu 15. srpna 2018 začíná venkovní výstava Paměť národa ’68 v Dejvické ulici v Praze 6, která potrvá do 4. září. Připomene padesáté výročí okupace Československa prostřednictvím příběhů a fotografií ze sbírky Paměť národa. Slavnostní vernisáž proběhne v úterý 21. srpna od 13 hod. v prostoru Šesťák na Vítězném nám. Výstava se koná ve spolupráci a pod záštitou Městské části Praha 6. Na náměstí budou k vidění také fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení realizuje Národní galerie v Praze.  

Velkoformátové panely výstavy Paměť národa ’68 na cestě z Vítězného náměstí na Hradčanskou přiblíží na příbězích 15 pamětníků nejen samotný vstup armád pěti zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale i události, které invazi předcházely – některá vyprávění začínají už v roce 1967. „Výstava i doprovodná publikace, kterou vydáváme, nabízejí pohled na srpen 1968 z mnoha úhlů — jak okupaci prožíval komunistický funkcionář, který se ujal řízení narychlo svolaného stranického sjezdu nebo jak na příjezd sovětských tanků reagovali horníci v Havířově či co se dělo v Liberci, který byl po Praze městem, ve kterém si invaze vyžádala nejvíce obětí,” přibližuje výstavu její autor Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa.

Autoři výstavy chtěli mimo jiné popsat, jak lidé v Československu přicházeli o nově nabytý pocit svobody. Snažíme se připomenout, že naši zemi po dlouhá desetiletí okupovala cizí armáda, ale i to, že to byli českoslovenští komunisté a jejich přisluhovači, kdo lidem ničil život,“ doplňuje Šmíd.

Důležité místo na výstavě mají vedle jednotlivých příběhů i fotografie a především pak dobové letáky a plakáty – ty jsou jedinečným dokumentem tehdejší snahy o sebevyjádření šokované veřejnosti.

Výstava se koná ve spolupráci a pod záštitou městské části Praha 6, jejíž starosta Ondřej Kolář ji vnímá i jako varování před současnou politikou Ruska, která i dnes vykazuje řadu společných rysů jako ta sovětská v roce 1968.

“Musíme mít na paměti, kdo za okupací stál a co se tehdy stalo. Zejména je toto důležité připomínat mladší generaci, která si asi sotva umí představit, jaké to tehdy muselo být v srpnu 1968, když lidé během několika hodin zažili zradu a zklamání,” vysvětluje Ondřej Kolář, proč se Praha 6 na výstavě podílí.

Vzhledem k místu konání výstava mapuje i události, které se odehrály v Praze 6 — protesty studentů Strahovských kolejí na podzim 1967 či to, že v noci na 20. na 21. srna 1968 přistáli první okupanti na ruzyňském letišti a první tanky přijížděly do centra Prahy po „Lenince“ — dnešní Evropské třídě.

Slavnostní vernisáž  výstavy se bude konat v den 50. výročí počátku sovětské okupace Československa, v úterý 21. srpna 2018 od 13 hodin v prostoru Šesťák na Vítězném náměstí v Praze 6 za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ředitele organizace Post Bellum a zakladatele Paměti národa Mikuláše Kroupy, autora výstavy Michala Šmída a dalších. Na vernisáži vystoupí Monika Načeva se smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce.

S autorem výstavy Michalem Šmídem se zájemci budou moci setkat také na jeho autorské přednášce „Kulky za roh nelétají“, která proběhne ve čtvrtek 23. srpna od 18 hod. v Masarykově salonku na Dejvickém nádraží.

Kromě výstavy Paměť národa ’68 najdete v Praze 6 i velkoformátové fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení na Vítězném nám. realizuje Národní galerie v Praze.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.