Aktuality

Paměť národa na Stalinu školám

V pondělí 1. října 2018 v 18 hod. se otevřela naše nová multimediální výstava „Paměť národa“ u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Expozice je umístěná v rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem Stalina v Praze na Letné a zaměřuje se na obě období totality – nacismu a komunismu, jimiž naše země ve 20. století prošla. Všechny informace k výstavě, včetně on-line prodeje vstupenek najdete na webu http://stalin.pametnaroda.cz/.

O výstavě podrobněji

První část výstavy nazvané „Obrazy“ bude prostřednictvím videomappingu působit na vaše smysly. Na pár okamžiků se tak ocitnete ve vlaku kamsi do koncentračního tábora, v kokpitu letounu Spitfire během bitvy o Británii či v gestapem zatopené kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici. Uvědomíte si hrůzu vyšetřovny StB a zažijete euforii sametové revoluce. Tato část trvá celkem 15 minut a má kapacitu 10 lidí.

Ve druhé části výstavy, kterou tvůrci nazvali „Svědectví,“ můžete prostřednictvím videoprojekcí sledovat vyprávění pamětníků ze sbírky Paměti národa, kteří vzpomínají na významné události 20. století. Tato část trvá 45 minut a má kapacitu 30 lidí.

Součástí výstavy jsou i portréty pamětníků na výstavních panelech rozmístěných na přístupových cestách v parku na Letné. A čtvrtou částí expozice, již určitě nepřehlédnete,   je zeď vysoká pět metru, kterou jsme postavili na místě někdejšího Stalinova pomníku před metronomem. Připomíná  nesvobodu, cenzuru, násilné rozdělení světa i současné zdi mezi lidmi.

 

 

Otevírací doba, přihlášení a další informace k prohlídce

Školním třídám, které mají vstup zdarma, jsme vyhradili dopolední projekce – mezi 8:15 do 14.30, a to od úterý do pátku. Expozice je určena pro žáky od 12 let a v maximálním počtu 30 osob. Větší kolektivy je třeba rozdělit a každou skupinu registrovat samostatně přes webový formulář. Celková doba prohlídky je 60 minut. Součástí prohlídky pro školy jsou i pracovní listy, jejichž vyplnění umocňuje zážitek z výstavy.

Výstava na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné v Praze je otevřena do 9. 12., vstupenky lze objednat jednoduše on-line na tomto linku. Je nutné upozornit, že výstava není  vhodná pro epileptiky a osoby s respiračními problémy.

REZERVACE pro školy přes webový formulář

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.