Aktuality

Tři říjnové výstavy Paměti národa

Letos na podzim chystá Post Bellum – kromě jiného – hned několik výstav.  Otevřeny budou bezprostředně za sebou a všechny vyprávějí příběhy z Paměti národa. Každá jinak. Srdečně zveme na zahájení 1., 2. a 3. října v Praze.

Paměť národa na Letné

1.října od 18.00 hod. otevíráme tu největší a nejdéle trvající  – multimediální expozici Paměť národa v Praze na Letné, která bude v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem. Výstava je věnovaná stoletému výročí založení Československa a zaměří se hlavně na dvě totality, kterými naše země prošla – nacistickou a komunistickou. V jedné části výstavy pod Stalinem vás čekají autentická vyprávění lidí, jejichž příběhy jsou zaznamenány na Paměti národa. Jsou rozdělená do devíti kapitol. V pravé části expozice pak budeme působit hlavně na vaše smysly, na chvíli se ocitnete ve vlaku kamsi do neznáma, v kokpitu letounu Spitfire, v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje, padne na vás hrůza vyšetřovny StB nebo vás obklopí euforie Sametové revoluce. Součástí výstavy jsou také příběhy 20. Století, které najdete na výstavních panelech na Letné. A poslední část expozice také určitě nepřehlédnete – je na místě někdejšího pomníku, dnešního metronomu. Připomíná nesvobodu, násilné rozdělení světa a třeba také zdi mezi námi.

Zveme vás srdečně v pondělí 1. října od 18 hod. na Stalina, na otevření výstavy. Kromě DJs a několika živých vystoupení pro vás zdarma bude přístupná i expozice. Není jisté, zda se ten večer dostane na všechny, ale příjemný čas si určitě užijeme!

Výstava Paměť národa na Letné: 1. října – 9. prosince 2018

Otevřeno:

  • út–pá 08:30–19:00 (prodej vstupenek končí v 18 hod.) / so a ne 10:00–19:00
  • ve všední dny 8.30–14.30 mají školní skupiny přednost před individuálními návštěvníky
  • vstupné 100 Kč, zdarma: děti a mládež do 18 let, studenti, školní skupiny, senioři nad 65 let, držitelé karty ZTP a ZTP/P, členové Klubu přátel Paměti národa

Ze srdce děkujeme všem velkým i drobným dárcům, díky nimž výstava mohla vzniknout. Jejich seznam najdete jak na výstavních panelech před expozicí, tak na webu výstavy: stalin.pametnaroda.cz.

Paměť národa: ANO/NE

Mezinárodní výstava, umístěná na návěsu kamionu, která od května projela část Evropy, končí v říjnu Praze! Expozice unikátním způsobem představuje lidi, kteří se stali konfidenty komunistické tajné police a příběhy těch, kteří statečně totalitní moci vzdorovali.  Na „pavlači“ jsou umístěné dveře, na nich kukátka a v nich pak shlédnete příběhy. Je jich dohromady dvanáct. Šest lidí spolupracovalo s tajnou policií ve své zemi (ať už se jí říkalo StB, Stasi nebo jinak) a vedle je šest příběhů těch, kteří dokázali odolat. V květnu jsme výstavu otevírali na Slovensku, následovalo Maďarsko, Rakousko, Polsko, Dánsko a předposlední zastávkou bylo Německo.

Srdečně zveme na slavnostní otevření výstavy v Praze: v úterý, 2. října od 16 hod. na náměstí Míru. Právě na tomto náměstí si budete moci výstavu až do 19. října prohlédnout.

Jsme rádi, že jsme díky spolupracujícím zahraničním organizacím a partnerům, kteří výstavu finančně podpořili, mohli tak dlouho trvající mezinárodní projekt realizovat. Děkujeme za spolupráci a důvěru! Seznam organizací, partnerů i všechny další informace najdete na webu: www.yes-no.eu.

Paměť Prahy 6

Výstava Paměť Prahy 6 provede návštěvníky stoletou historií Československa a Prahy 6 prostřednictvím příběhů konkrétních pamětníků ze sbírky Paměti národa. K vidění bude v Galerii Skleňák v Praze 6-Bubenči až do konce října.

Sedm panelů umístěných na chodníku před Skleněným palácem přiblíží události, které se odehrály v Praze 6 a které odrážejí klíčové momenty v historii Československa:  ruskou “bílou” emigraci v době první republiky, zatýkání českých studentů na Masarykově koleji v době protektorátu, krutosti na konci války v květnu 1945, likvidaci břevnovského kláštera po nástupu komunistů k moci, okupaci Československa v srpnu 1968, která začala na ruzyňském letišti, následnou normalizaci, již vystihuje pohřeb filozofa a chartisty Jana Patočky v roce 1977, a sametovou revoluci v listopadu 1989. Panely doplňují dobové fotografie, které se podařilo získat z Národního archívu, ČTK a ze soukromých archívů pamětníků.

Děkujeme MČ Praha 6 za spolupráci a příležitost výstavu vytvořit. A všem pamětníkům za ochotu sdílet nejen svůj příběh, ale často i jedinečné fotografie a dokumenty.

A srdečně zveme na vernisáž výstavy, která se ve Galerii Skleňák koná ve středu, 3. října od 18 hod.

Paměť Prahy 6

Výstava Paměti národa k 100 letům Československa: 3. — 31. října 2018
Galerie Skleňák a okolí

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.