Aktuality

Tři říjnové výstavy Paměti národa

Letos na podzim chystá Post Bellum – kromě jiného – hned několik výstav.  Otevřeny budou bezprostředně za sebou a všechny vyprávějí příběhy z Paměti národa. Každá jinak. Srdečně zveme na zahájení 1., 2. a 3. října v Praze.

Paměť národa na Letné

1.října od 18.00 hod. otevíráme tu největší a nejdéle trvající  – multimediální expozici Paměť národa v Praze na Letné, která bude v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem. Výstava je věnovaná stoletému výročí založení Československa a zaměří se hlavně na dvě totality, kterými naše země prošla – nacistickou a komunistickou. V jedné části výstavy pod Stalinem vás čekají autentická vyprávění lidí, jejichž příběhy jsou zaznamenány na Paměti národa. Jsou rozdělená do devíti kapitol. V pravé části expozice pak budeme působit hlavně na vaše smysly, na chvíli se ocitnete ve vlaku kamsi do neznáma, v kokpitu letounu Spitfire, v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje, padne na vás hrůza vyšetřovny StB nebo vás obklopí euforie Sametové revoluce. Součástí výstavy jsou také příběhy 20. Století, které najdete na výstavních panelech na Letné. A poslední část expozice také určitě nepřehlédnete – je na místě někdejšího pomníku, dnešního metronomu. Připomíná nesvobodu, násilné rozdělení světa a třeba také zdi mezi námi.

Zveme vás srdečně v pondělí 1. října od 18 hod. na Stalina, na otevření výstavy. Kromě DJs a několika živých vystoupení pro vás zdarma bude přístupná i expozice. Není jisté, zda se ten večer dostane na všechny, ale příjemný čas si určitě užijeme!

Výstava Paměť národa na Letné: 1. října – 9. prosince 2018

Otevřeno:

  • út–pá 08:30–19:00 (prodej vstupenek končí v 18 hod.) / so a ne 10:00–19:00
  • ve všední dny 8.30–14.30 mají školní skupiny přednost před individuálními návštěvníky
  • vstupné 100 Kč, zdarma: děti a mládež do 18 let, studenti, školní skupiny, senioři nad 65 let, držitelé karty ZTP a ZTP/P, členové Klubu přátel Paměti národa

Ze srdce děkujeme všem velkým i drobným dárcům, díky nimž výstava mohla vzniknout. Jejich seznam najdete jak na výstavních panelech před expozicí, tak na webu výstavy: stalin.pametnaroda.cz.

Paměť národa: ANO/NE

Mezinárodní výstava, umístěná na návěsu kamionu, která od května projela část Evropy, končí v říjnu Praze! Expozice unikátním způsobem představuje lidi, kteří se stali konfidenty komunistické tajné police a příběhy těch, kteří statečně totalitní moci vzdorovali.  Na „pavlači“ jsou umístěné dveře, na nich kukátka a v nich pak shlédnete příběhy. Je jich dohromady dvanáct. Šest lidí spolupracovalo s tajnou policií ve své zemi (ať už se jí říkalo StB, Stasi nebo jinak) a vedle je šest příběhů těch, kteří dokázali odolat. V květnu jsme výstavu otevírali na Slovensku, následovalo Maďarsko, Rakousko, Polsko, Dánsko a předposlední zastávkou bylo Německo.

Srdečně zveme na slavnostní otevření výstavy v Praze: v úterý, 2. října od 16 hod. na náměstí Míru. Právě na tomto náměstí si budete moci výstavu až do 19. října prohlédnout.

Jsme rádi, že jsme díky spolupracujícím zahraničním organizacím a partnerům, kteří výstavu finančně podpořili, mohli tak dlouho trvající mezinárodní projekt realizovat. Děkujeme za spolupráci a důvěru! Seznam organizací, partnerů i všechny další informace najdete na webu: www.yes-no.eu.

Paměť Prahy 6

Výstava Paměť Prahy 6 provede návštěvníky stoletou historií Československa a Prahy 6 prostřednictvím příběhů konkrétních pamětníků ze sbírky Paměti národa. K vidění bude v Galerii Skleňák v Praze 6-Bubenči až do konce října.

Sedm panelů umístěných na chodníku před Skleněným palácem přiblíží události, které se odehrály v Praze 6 a které odrážejí klíčové momenty v historii Československa:  ruskou “bílou” emigraci v době první republiky, zatýkání českých studentů na Masarykově koleji v době protektorátu, krutosti na konci války v květnu 1945, likvidaci břevnovského kláštera po nástupu komunistů k moci, okupaci Československa v srpnu 1968, která začala na ruzyňském letišti, následnou normalizaci, již vystihuje pohřeb filozofa a chartisty Jana Patočky v roce 1977, a sametovou revoluci v listopadu 1989. Panely doplňují dobové fotografie, které se podařilo získat z Národního archívu, ČTK a ze soukromých archívů pamětníků.

Děkujeme MČ Praha 6 za spolupráci a příležitost výstavu vytvořit. A všem pamětníkům za ochotu sdílet nejen svůj příběh, ale často i jedinečné fotografie a dokumenty.

A srdečně zveme na vernisáž výstavy, která se ve Galerii Skleňák koná ve středu, 3. října od 18 hod.

Paměť Prahy 6

Výstava Paměti národa k 100 letům Československa: 3. — 31. října 2018
Galerie Skleňák a okolí

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.