Aktuality

Za vaši a naši svobodu

Češi chtějí pomáhají pronásledovaným Rusům veřejnou sbírkou. Nazvali ji „Za vaši a naši svobodu“. Je zveřejněna na www.prosvobodu.cz, sbírku organizuje Kolegium Paměti národa. Cílem původně bylo vybrat ve sbírce alespoň 30 tis. korun na zaplacení právní pomoci a pokut za zadržené na Rudém náměstí. Během půl dne se ale ve sbírce vybralo neuvěřitelných 105 387 korun! Peníze navíc půjdou do Ruska nejen politickým vězňům, ale i lidem nuceným platit pokuty za svobodné vyjádření názoru či z politických důvodů jinak postiženým. „Prosíme, pokračujme, šiřme sbírku dál. Každá koruna navíc půjde politickým vězňům v Rusku. Moc si této vaší solidarity vážíme. Je to nádherné a skutečně povzbuzující gesto. Sbírka potrvá do 10. října 2018,“ říká ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa.

Dne 25. srpna 2018 se shromáždilo na Rudém náměstí okolo tří desítek ruských a pět českých občanů, aby si připomněli 50 let staré události: invazi sovětských vojsk do Československa 21. srpna 1968 a památku tzv. osmi statečných. Ti protestovali před padesáti lety a byli za to uvězněni. Zatýkalo se i letos. Zatčeni byli: Sergej Šarov-Delone (bratranec účastníka protestu v roce 1968 Vadima Delona), liberální politik Leonid Gozman a Anna Krasovická (vnučka další účastnice demonstrace Natalje Gorbaněvské). Nyní zatčené čeká soud a pokuta.

Zadržené zatkla moskevská policie kvůli transparentům, které během nepovoleného pietního setkání rozvinuli. Šarov-Delone a Gozman vystoupili s heslem „Za vaši a naši svobodu“, které se objevilo i na jednom z transparentů během demonstrace na Rudém námětí v roce 1968. Byla to právě babička Anny Krasovické – Natalia Gorbaněvská, která jej tehdy na Rudé náměstí přinesla. Krasovickou zatkli kvůli heslu „Svobodu Sencovovi“, kterým chtěla vyjádřit podporu politickému vězni Olehu Sencovovi. Ten od 25. května 2018 drží hladovku za propuštění ukrajinských politických vězňů na území Ruské federace. (Oleh Sencov byl 26. den hladovky v kritickém stavu převezen do vězeňské nemocnice, kde je uměle vyživován).

Sbírka „Za vaši a naši svobodu“ chce vyjádřit solidaritu českých občanů se zatčenými a zaplatit jim soudní výlohy a pokutu. Potřebuje vybrat minimálně 30 tisíc korun, což je podle koordinátora sbírky Adama Hradilka, maximální částka, kterou zadrženým může podle zákona soud udělit. Hradilek, který se pietního aktu v Moskvě zúčastnil, je se zadrženými v kontaktu: „V sobotu večer jsem mluvil s Annou Krasovickou a Sergejem Šarovem-Delone, zatčenými z Rudého náměstí. Velice si váží nabídnuté pomoci a všem předem moc děkují. Nevnímají to jen jako podporu jim samotným, ale zejména všem ruským občanům, kteří v posledních době v Rusku dostali daleko vyšší tresty či pokuty z politických důvodů, sedí ve věznicích, čekají na soud a platí si právníky,“ říká Hradilek.

Video, které vzniklo ze záběrů na Rudém náměstí 25. srpna 2018:

Video najdete také na Youtube.

Kolegium Paměti národa, sdružení přátel a partnerů obecně prospěšné společnosti Post Bellum, je poctěno, že se může stát organizátorem sbírky: „Týká se nás to. Ti lidé stáli na náměstí a pokojně vyjádřili svobodný názor. Připomínali si padesát let starou událost v Československu a statečnost oněch osmi statečných. Nemůžeme je v tom teď nechat. Jsme připraveni vložit do sbírky nemalou část,“ říká předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský.

„Dostáváme ocenění Evropského parlamentu za Paměť národa, chystáme výstavu na Stalinovi připomínající boj Čechoslováků za svobodu. Musel bych se za všechno, co děláme stydět, kdybychom se tvářili, že se nás to netýká. Nesmíme být slepí a hluší k tomu, co se děje kousek od nás, kde jsou za svobodný projev lidé zavírání a pokutování. Když jsem přebíral Cenu evropského občana pro Paměť národa, oslovil jsem v projevu některé české europoslance, kteří okamžitě ještě na místě slíbili podporu,“ říká ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa.

Sbírka je zveřejněna na  www.prosvobodu.cz.

Více o Kolegiu Paměti národa na http://kolegium.pametnaroda.cz/

O Post Bellum na www.postbellum.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.