Aktuality

Ceny Paměti národa 2018

V sobotu 17. listopadu 2018 převezmou v Národním divadle v přímém přenosu České televize, slovenské RTVS a Českého rozhlasu Plus Ceny Paměti národa čtyři výjimečné osobnosti: protikomunistický odbojář a politický vězeň Jiří SvětlíkMilena Blatná, která pomáhala politickým vězňům v uranových dolech, bývalá politická vězeňkyně Helena Kociánová, která přišla den před propuštěním o nohu, když pomáhala spoluvězeňkyni, a přeživší holocaustu Marta Szilárdová, která zachránila život své sestře během pochodu smrti.

Slavnostní večer v Národním divadle moderuje Martin Veselovský, vystoupí symfonický orchestr složený ze studentů konzervatoří a hudebních škol. Zazní vážné skladby Zdeňka Fibicha, ale i trampská píseň Šáteček a lidová Už se ten Tálinskej rybník nahání. Zazpívají tenorista Aleš Briscein, herci Vladimír Javorský,  Pavla Beretová a Petr Stach. Krátké filmové portréty, které během večera představí laureáty, natočil režisér Robert Kirhoff. Oficiální fotografie oceněných vytvořil Petr Toman.

Laureáty Cen Paměti národa jako každý rok vybralo šest tisíc tzv. badatelů, kteří se registrovali jako uživatelé internetové Paměti národa. Mezi nimi převažují dokumentaristé, učitelé, studenti, žáci, novináři. Z užších nominací laureáty zvolili lidé z Klubu přátel Paměti národa a Kolegia Paměti národa – zhruba dva a půl tisíce podporovatelů Paměti národa z České republiky a Slovenska.  Paměť národa letos slaví desáté výročí svého fungování.

Letos organizuje Post Bellum Ceny Paměti národa už po deváté. Od roku 2010 bylo oceněno 38 osobností, mezi kterými převažují váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři z války a komunismu, přeživší holocaustu, disidenti, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu.

Přímý přenos galavečera začíná na České televizi ve 20 hod. Ceny Paměti národa jsou i letos součástí Festivalu Svobody a předávání cen můžete sledovat i v rámci Korzo Národní, na piazzetě Národního divadla – v „Obýváku Václava Havla“.

Více informací ke slavnostnímu večeru, laureátům i oceněným v minulých letech najdete na webu www.cenypametinaroda.cz.

 

 

Ceny Paměti národa 2018

Pořadatelé

Děkujeme za podporu všem partnerům:

Generální partneři

  • Jan Dobrovský a Petr Pudil

Hlavní partneři

Mediální partneři

Partneři

 

Klub přátel Paměti národa https://www.postbellum.cz/klub/

Kolegium Paměti národa http://kolegium.pametnaroda.cz/

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.