Aktuality

Velká ryba, Želva, Péráci a další v aukci 2. prosince na Žofíně

Galerie KODL pořádá v neděli 2. prosince od 12 hodin v Paláci Žofín první Aukci pro Paměť národa. Prodávat se bude mimo jiné vynikající obraz Velká ryba od Tomáše Císařovského s vyvolávací cenou 120 000,- Kč. Výnos z aukce, který galerista Martin Kodl odhaduje přes půl milionu korun, pomůže zachránit stovky příběhů bývalých politických vězňů a disidentů v rámci dokumentaristického projektu Paměť národa.      

Tomáš Císařovský se ve své tvorbě kromě jiného zabývá pamětí. Říká, že minulost nám umožňuje „osahávat“ současnost, svojí tvorbou se k ní vyjadřuje:„Obraz je metaforou. Žijeme v naprostém blahobytu a v době dlouhého míru. Dlouhý mír už tady jednou byl a víme, jakou skončil tragédií. Všichni dnes mají všechno, ale štěstí jim to nepřináší. Obraz Velká ryba je pro mne o neklidu duše, o neukojitelné touze lidí a o tom, že pro tuhle touhu po majetku jsou schopní obětovat téměř vše,“ popisuje Císařovský. Není to podle něj kritika kapitalismu, ale klimatu, ve kterém žijeme: „I přesto, že žijeme v maximálním blahobytu, jsme čím dál slabší. Snažil jsem se zachytit soudobou úzkost,“ říká. Tomáš Císařovský má projekt Paměť národa rád, proto se jej rozhodl věnováním svého oleje na plátně podpořit.  S Pamětí národa má i osobní zkušenost – dokumentaristé jej pro sbírku natáčeli, jeho vyprávění najdete zde.

Nejdražším draženým dílem je obraz Jana Knapa (bez názvu), který v aukci začne vyvolávací cenou 150 tisíc korun. Výsledná částka za prodej tohoto obrazu by se mohla podle odhadů galerie pohybovat mezi 200 – 250 tisíci korunami. V aukci pro Paměť národa se objevují další výjimečná díla umělců zvučných jmen např. obraz Jana Pištěka, sítotiskové ilustrace Stanislava Kolíbala nebo malba Kurta Gebauera. V případě, že by se částka za prodej děl držela v horní hranici odhadní ceny, přibylo by na konto Paměti národa kolem milionu a čtvrt korun.

Aukce pro Paměť národa je součástí 81. Aukčního dne Galerie KODL, dražit pro dobročinné účely se bude prvních deset děl. Paměť národa oslovila známé sympatizující umělce, často ty, které dokumentaristé pro sbírku vzpomínek natáčeli. Jedná se o umělce různým způsobem perzekvované komunistickým režimem. Většinu děl věnovala do aukce Galerie KODL. Svou tvorbu darovali Stanislav Kolíbal, Ondřej Basjuk, Magdalena Jetelová, Jan Knap, Aleš Lamr, Jan Pištěk, Viktor Pivovarov, Vladimír Véla, Kurt Gebauer a citovaný Tomáš Císařovský. Přehled všech děl i s vyvolávacími cenami najdete na tomto odkazu. Patrony aukce pro jsou Jiří Stránský a Mikuláš Kroupa.

Galerista Martin Kodl objevil Paměť národa přes rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. K aukci se rozhodl, když se osobně setkal s některými laureáty Ceny Paměti národa v Národním divadle, kde si uvědomil, jak důležité je zachránit a uchovat jejich příběhy pro budoucí generace:  „Chceme dát najevo, že si Paměti národa opravdu vážíme. Galerie KODL od svého vzniku podporuje nejrůznější charitativní projekty, kupř. Konto Bariéry nebo Centrum Paraple. Nyní jsme se rozhodli výtěžek z prodeje prvních deseti děl předat na účet projektu Paměť národa. Věřím, že se nám podaří získat přinejmenším částku půl milionu korun.“ 

Galerie KODL pozvánka Aukce pro Paměť národa

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.