Aktuality

Zveme na výstavu „Nejsme tu sami“ do Městské knihovny v Praze

Nejsme tu sami, jsme součástí střední Evropy, kde se vždy střetával element germánský a slovanský, protestantství s katolictvím a židovstvím. Vždy tu s námi žili a stále žijí lidé jiných národností. Tři roky jsme zaznamenávali jejich často dramatické příběhy a rádi bychom se o ně podělili na výstavě „Nejsme tu sami“ a v doprovodném katalogu, který vydáváme.  

Výstavu „Nejsme tu sami“ zahajujeme 5. prosince v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze v 17:00 hodin, potrvá až do 20. prosince 2018. Návštěvníkům představí 37 portrétů a příběhů pamětníků z řad národnostních menšin v České republice díky spolupráci neziskové organizace Post Bellum s Magistrátem hlavního města Prahy, Ministerstvem kultury ČR a Městskou knihovnou v Praze.

Vyprávění příslušníků jiných národností zaznamenává organizace Post Bellum pro sbírku Paměť národa už třetím rokem. Letošní výstava „Nejsme tu sami“ představí nejen 13  příběhů natočených letos, ale i čtyřiadvacet výstavních panelů s pamětníky, které jsme zaznamenali v letech 2017 a 2016.

Krátké medailonky lidí, kteří vyprávěli pro Paměť národa opět doplňují portrétní fotografie s artefakty, které pro zpovídané symbolizují Českou republiku. Autorem portrétů je fotograf Lukáš Žentel.

Letošní výstavu doprovází katalog s příběhy a fotografiemi všech sedmatřiceti pamětníků z řad Bělorusů, Bosňanů, Bulharů, Chorvatů, Maďarů, Němců, Poláků, Slováků, Srbů, Romů, Rusínů, Rusů, Řeků, Ukrajinců a Vietnamců.

Katalog bude k dispozici zdarma během výstavy v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze nebo na objednání v organizaci Post Bellum. Může posloužit jako výborná učební pomůcka při výuce občanské nauky či dějepisu, protože představuje nejen jednotlivé národnosti, ale i historické události 20. století, které měly vliv na národnostní složení České republiky, respektive Československa.

Výstava bude přístupná do 20. prosince 2018 během otvírací doby Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze. Vstup je zdarma.

 

Paní Agnesa Horváthová, portrétovaná a natáčená pro výstavu „Nejsme tu sami“ v roce 2017 (její příběh a portrét najdete i na letošní výstavě, vyprávění v Paměti národa je na tomto odkazu):

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.