Aktuality

Komiks žákovského týmu je součástí právě vydané publikace

V rámci vzdělávacího projektu Post Bellum Příběhy našich sousedů vznikla ojedinělá věc: publikace Břemeno. Komiks, který je v nové knížce, vytvořil žákovský tým z Karlových Varů, který loni projektem prošel. Jejich osobité vyprávění příběhu pamětníka Antonína Otty doplňují metodické listy. Publikace je skvělou pomůckou pro učitele, kterou mohou využít k výuce naší moderní historie.

V roce 2017 se čtyři žáci ze ZŠ jazyků v Karlových Varech – Natálie Čornyjová, Andrea Kiralyi, Tomáš Lehečka, Tomáš Polena – rozhodli zapojit do dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů. Pod vedením paní učitelky Jaroslavy Trautnerové natočili a zpracovali příběh pana Antonína Otty. Jejich forma zpracování pamětnického vyprávění zaujala nejen porotu, ale i celé publikum. Zrodil se nápad zpřístupnit komiks širší veřejnosti. Díky finanční podpoře Karlovarského kraje se podařilo tento nápad také zrealizovat.

Na světě je tak  publikace, která nabízí žákovský pohled na dějiny 20. století. Tím je jedinečná a zároveň inspirativní. První část obsahuje žákovské zpracování pamětnického vyprávění ve formě komiksu. Druhá část pak obsahuje metodicko-didaktické rozšíření žákovské práce s cílem inspirovat především pedagogy pro využití komiksu ve vyučovacích hodinách, a to buď jako celek (jeden pracovní list zabere přibližně 1–2 vyučovací hodiny), nebo jako zdroj dílčích tematických cvičení, které může učitel zařadit do své běžné výuky. Autorkou metodické části a vedoucí projektu je Dagmar Erbenová z Post Bellum. Publikace bude brzy dostupná i v e-shopu Paměti národa, pro pedagogy ji nabízíme zdarma (jen za cenu poštovného a balného).

Samotný příběh pana Antonína Otty vyvolává celou řadu otázek, publikace však na ně odpovědi nedává, pouze se snaží otevřít prostor pro jejich hledání.  Je určena každému, kdo se chce nechat inspirovat a klást si otázky. V neposlední řadě je určena také těm žákům a jejich učitelům, kteří se chtějí zapojit do projektu Příběhy našich sousedů a hledají inspiraci, jak zpracovat a představit svému okolí nahrané pamětnické vyprávění a materiály, které se jim podařilo během práce nashromáždit.

Vydání publikace podpořil Karlovarský kraj. Děkujeme.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.