Aktuality

Paměť jsme my – netradiční divadelní představení dětí v hale Masarykova nádraží

Loučení s rodinou, odjezdy do neznáma, ukrývání před transportem v cizí zemi, věznění v koncentračním či pracovním táboře. Šest příběhů holokaustu ze sbírky Paměť národa ztvárnily děti v divadelním představení, které se odehrálo v centrální hale Masarykova nádraží v neděli 27. ledna. Praha se letos poprvé připojila k evropským velkoměstům, která si tímto netradičním způsobem připomněla Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Repríza představení se odehrála 31. ledna 2019.

Patnáct dětí ve věku 10 až 17 let, z nichž některé navštěvují kroužky Stanice techniků – Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, nazkoušelo s režisérkou Tamarou Pomoriški divadelní představení, jehož scénář vznikl na základě setkání dětí s pamětníky.

„Představení Paměť jsme my je výjimečné tím, že jeho scénář vytvořila režisérka na základě doslovných reakcí dětí na setkání s pamětníky holokaustu. To, že bylo inspirováno nejen dětskou reflexí hrůz druhé světové války, ale je jimi i vytvářeno, umožnilo divákům bez rozdílu nahlédnout skrze dětskou pravdivost a nevinnost banalitu rasové či politické nenávisti v historii, ale i v současnosti,“ vysvětluje koordinátorka mezinárodního projektu Josefína Formanová.

Autentičnost představení podtrhla skutečnost, že v něm hrají děti ve stejném věku, v němž byli sami pamětníci, když do jejich života krutě zasáhla druhá světová válka – Asaf Auerbach byl jedenáctiletý, Zuzaně Marešové bylo sedm let, Marii Vítovcové třináct, Rudolfu Roubíčkovi šestnáct, Evě Benešové tři roky, Jiřímu Pavlu Kafkovi patnáct let. Poselství netradiční divadelní hry umocní také místo – všichni pamětníci se v době války ocitli na nádraží, odkud putovali vlaky od svých rodin do neznáma – do cizích zemí, k cizím rodinám, do koncentračních táborů.

Projekt vznikl díky spolupráci neziskové organizace Post Bellum a Stanice techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy s nizozemskou organizací Theater Na de Dam. Ta přibližuje události druhé světové války formou divadelních představení dětí a mládeže od roku 2010, aby pomohla nejmladší generaci pochopit holokaust. Podobná představení, která připomněla Mezinárodní den památky obětí holokaustu, se konaly ve stejný den – 27. ledna 2019 – i v Budapešti, Berlíně, Kodani, Amsterodamu a dalších městech. Více o projektu na webu zde.

Post Bellum, které od roku 2001 dokumentuje příběhy pamětníků pro sbírku Paměť národa, přibližuje historii nejmladší generaci prostřednictvím vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, několika zážitkových workshopů (např. Den, kdy se mlčelo) a vzdělávacího webu My jsme to nevzdali.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna, jde o připomínku utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).

Paměť jsme my

Divadelní představení šesti příběhů holokaustu v centrální hale Masarykova nádraží

Premiéra: Neděle, 27. 1. 2019 v 19 hod., repríza: čtvrtek, 31. ledna 2019 v 19 hod.

Praha – Masarykovo nádraží, centrální hala

Režie: Tamara Pomoriški

Organizace/produkce: Post Bellum o.p.s., nizozemská nezisková organizace Theater Na de Dam a Dům dětí a mládeže hl.m. Prahy-Stanice Techniků

Vstup volný

Poděkování

Projekt by nevznikl bez statečných lidí, kteří propůjčili dětem hlas skrze vyprávění jejich životních příběhů: Asaf Aurebach, Eva Benešová, Jiří Pavel Kafka, Zuzana Marešová, Rudolf Roubíček, Marie Vítovcová…

… a bez pomoci a přispění:

Holandských autorů koncepce projektu z Theater Na de Dam, Penta Real Estate, SŽDC, Českých drah a Stanice Techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, velvyslanectví Nizozemského království v ČR. Děkujeme!

Další, kterým patří naše díky, jsou: Hana Vondráková, Václav Pláteník, Václav Appl, Nina Dvořáková, Lea Surovcová, František Čejka, Jan Staněk, Martina Saitlová, Michal Madron, Lucie Pivoňková, Marie Jansová, Blanka Šorsáková, Jan Jaroš, Hana Hubková, Pavel Štingl a další.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.