Aktuality

Paměť národa 2018: čísla a díky

Díky podpoře členů Klubu přátel Paměti národa a dalších dárců jsme mohli v minulém roce na Paměti národa publikovat dalších 627 rozhovorů s pamětníky a do sbírky uložit 16 tisíc nových fotografií. 

Nechceme však, aby příběhy 20. století zůstaly položkami archivu, a proto je vyprávíme v médiích, na výstavách nebo v knihách. V loňském roce jsme připravili 52 rozhlasových dokumentů, 5 publikací, 27 výstav po celé republice a 6 výstav v zahraničí. Největši z nich – Paměť národa na pražské Letné – vidělo 33 tisíc lidí, mezinárodní putovní výstavu Paměť národa: Ano/Ne zhlédlo v sedmi zemích 43 tisíc lidí. Těší nás, že jsme se na našich workshopech a vzdělávacích projektech setkali s 5 900 žáky a studenty. A založili jsme čtyři nové pobočky Paměti národa – v Plzeňském kraji, na Střední Moravě a ve Východních Čechách, na sklonku roku 2018 jsme pak začali fungovat i v Brně, pro Jihomoravský kraj. Můžeme tak lépe natáčet regionální pamětníky, realizovat víc vzdělávacích projektů nebo výstav šitých přímo na míru daným místům.
Za to všechno patří velké díky i všem, kteří nás podporují.

Rozšiřování Paměti národa

Ve databázi Paměť národa je nyní uloženo 8892 příběhů (za loňský rok jich přibylo 1362). Některé jsou zatím ve fázi „založení karty“  – pamětník se teprve bude natáčet, někdy se přepisuje  nebo edituje nahrávka, překládá do angličtiny, apod.. Ne všechny příběhy jsou tedy už zveřejněné. Publikovaných svědectví je v Paměti národa 4 780, loni jsme zveřejnili 627 nových příběhů (přibývají tedy téměř dva denně). Loni se na portálu zaregistrovalo přes 1500 nových badatelů – tedy těch, kteří mají své přístupové jméno a heslo a mohou s archivem pracovat více, než jen „náhodní návštěvníci“ webu (stahovat si fotografie, atd.). Paměť národa nyní obsahuje, kromě příběhů samotných, také neuvěřitelných 72 036 fotografií a 28 775 audio a video klipů (letos přibylo více než 9 tis. nových).

Vzdělávání

Loni jsme uskutečnili přesně 200 zážitkových workshopů, jimiž prošlo 4039 žáků.  Moc nás těší, že je jich každý rok více! Náš největší vzdělávací program, Příběhy našich sousedů, absolvovalo v roce 2018 přes osmnáct set žáků, které tvořili 435 zapojených týmů. Na 298 školách po celé ČR je vedlo 435 učitelů, kterým patří náš velký dík.

 

Zahraniční spolupráce

Mezi letoší největší počiny, kterým jsme se věnovali na poli zahraniční spolupráce, patří výše zmíněná výstava Memory of Nations: Yes/No (Paměť národa: Ano/Ne).  Vytvořili jsme ji spolu s dalšími neziskovými organizacemi a projela postupně sedm zemí Evropy:  Slovensko (Bratislava), Maďarsko (Budapešť), Rakousko (Vídeň), Polsko (Varšava), Dánsko (Roskilde), Německo (Drážďan) a v České republice (Praha). Byla umístěna na návěsu kamionu a její návštěvníci si  na „pavlači“ nechali u kakátek dveří přehrát 12 příběhů ze zmíněných zemí. Vyprávění těch, kteří spolupracovali s tajnou policií v jejich státě nebo to naopak odmítli. Výstavu vidělo ve všech zemích přes 43 000 návštvníků, nejvíce v Praze (tady do dveří nahlédlo 13 774 lidí).

Realizovali jsme také projekt „Paměť kubánského národa“ (v rámci něhož jsme zdokumentovali 29 příběhů kubánských aktivistů a disidentů, 10 z nich bylo natočeno námi proškolenými kubánskými dokumentaristy). Školili jsme dokumentaristy z Barmy a vydali naši komiksovou knihu „Totální nasazení“ i v ruštině. A v rámci projektu „Rodáci z Karlovarska vypráví“ jsme natočili 15 příběhů lidí z této pohraniční oblasti (žijících v Česku i v Německu) a uspořádali kino večer, kde jsme tato vyprávění představili veřejnosti.

Běháme, připínáme máky na klopu, předáváme Ceny

V červnu jsme uspořádali třetí ročník Běhu pro Paměť národa, tentokrát jsme se poprvé rozběhli i mimo Prahu: do Plzně, Olomouce, Hradce Králové a Třebíče. „Za ty, kteří to nevzdali“ s námi běželo přes 1600 lidí. Díky nim jsme vybrali 650 000 korun na další natáčení pamětníků 20. století.  Děkujeme!

I v roce 2018 jsme si v listopadu připínali vlčí máky. Po celé ČR jsme uspořádali veřejnou sbírku související s Dnem válečných veteránů. Pokladničky s červenými kvítky byly v kavárnách, obchodech nebo knihovnách (celkem na 360 místech), v ulicích procházelo 200 dobrovolníků s kasičkami. Jsme rádi, že ještě více lidí ví, co znamená symbol vlčího máku na klopě. A moc nás těší i to, že lidé na další nahrávání příběhů válečných veteránů přispěli přes 1 290 000 korun (více informací ke sbírce najdete na našem webu). Také jsme ke Dni válečných veteránů a na počest našich hrdinů uspořádali spolu s Filharmonií Hradec Králové koncert ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Loni jsme také – tradičně 17. listopadu v Národním divadle – už po deváté rozdali Ceny Paměti národa. Čtyři stateční lidé, kteří je získali (Milena Blatná, Jiří Světlík, Marta Szilárdová a Helena Kociánová) ve svém životě riskovali, aby pomohli někomu druhému. Někteří kvůli tomu ztratili svobodu, další zdraví, někdo z nich obojí.

Knížky, CD a další

Neradi bychom, aby příběhy z Paměti národa byly jen uloženy ve sbírce samotné. Proto kromě článků v médiích, výstav a událostí, kdy na vzpomínky 20. století upozorňujeme, vydáváme také knihy či vzdělávací publikace. Letos přibyl druhý díl knížky Normalizované životy autora Adama Drdy, zmíněné ruské vydání komiksu Totální nasazení nebo publikace pro pedagogy „Už nikdy neřeknu stárá bába“ a „Břemeno“. Pro fanoušky jsme také vydali zbrusu nový box CD s oblíbeným rozhlasovým pořadem Příběhy 20. století. A 20 vyprávění, která zpracovali Mikuláš Kroupa a Adam Drda, vyšlo také na flash disku.

Děkujeme vám všem, kteří nás podporujete!

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.