Aktuality

30 let svobody – 30 Měst Paměti národa

Paměť národa připravuje oslavy Sametové revoluce symbolicky ve 30 městech republiky. Města, která se zapojí, ponesou označení „Města Paměti národa“. Slavnosti ve městech doprovází kampaň Nezapomeňme, která zastřešuje i další podzimní počiny Paměti národa.

 

„K Paměti národa se připojují další města. Jde nám o spolupráci nejen na oslavách výročí sametové revoluce, ale především o dlouhodobé dokumentování místních pamětníků. Naše kampaň k 30. výročí  se  nese pod heslem Nezapomeňme. Je úžasné, s jakým zájmem se na radnicích a hejtmanstvích setkáváme. A proto vyzýváme další města, připojte se, staňte se i vy Městem Paměti národa,” říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa a ředitel Post Bellum. Další města se mohou do projektu přihlásit, nejlépe přes web Post Bellum či www.nezapomenme.cz.

Účast na projektu přislíbilo zatím patnáct starostů. Zapojují se například Plzeň, Pardubice, Hradec Králové, Liberec, Hořice, Vyškov, Sušice, Přeštice, Záhřeb na Moravě, Boskovice, Uherský Brod, Uherské Hradiště a další. „Čeká nás ještě jednání s dalšími zhruba dvaceti městy. Jednou z podmínek spolupráce na projektu je to, že starostou města nesmí být člen KSČM a nejednali jsme ani s představiteli SPD. Města pod správou ANO se k projektu staví spíše odtažitě, ale jsou i výjimky,“ říká Martin Kroupa, vedoucí regionálního rozvoje Paměti národa.

Všechna zapojená města získají statut „Město Paměti národa“. Aby se města mohla k projektu připojit, musí podpořit natáčení vzpomínek pamětníků ve svém regionu. V některých městech (např. v Hradci Králové) se Paměť národa podílí na uspořádání vzpomínkového koncertu. Dne 17. listopadu by měla všechna zapojená města rozeznít ve stejnou chvíli zvony kostelů a radnic, tým Paměti národa o tom jedná s biskupstvími a radnicemi.

V rámci kampaně „Nezapomeňme“, kterou Paměť národa připomíná 30 let od sametové revoluce, vystoupí v průběhu roku někteří herci a osobnosti veřejného života, stejně tak někteří starostové měst a hejtmani. Ve videích budou komentovat, proč je důležité znát minulost a důstojně oslavit svobodu. Kromě připomínek 30 let svobody ve 30 městech proběhne pod hlavičkou Nezapomeňme také benefiční koncert v Praze (28. 10.) a mezinárodní Ceny Paměti národa (17. 11.). Partnery kampaně „Nezapomeňme“ jsou Český rozhlas, Ústav pro studium totalitních režimů a Česká televize.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.