Aktuality

Pro Paměť národa běžíme už za měsíc. Na deseti místech + kdekoli

Ve dvou termínech a na deseti místech se uskuteční čtvrtý ročník Běhu pro Paměť národa. V sobotu 11. května 2019 startuje závod v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. O týden později, 18. května 2019, poběží lidé v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Třebíči a Uherském Hradišti. Loni se účastnilo přes 1600 běžců, Paměti národa startovné vyneslo 650 000,- korun. Letos organizátoři očekávají minimálně tři tisíce běžců.

„Je to hec. Musíte se připravovat, protože uběhnout deset kilometrů není pro každého. Dříve třeba pro generaci první republiky byla taková vzdálenost legrace. Dnešní doba počítačů a mobilů přinesla pohodlnost. Když k tomu připočteme sklony přejídat se sladkým a smaženým jídlem, při práci nemalá část z nás sedí, nemůže to dopadnout dobře. Člověk žasne nad tím, co lidé kdysi třeba za 2. sv. války dokázali. Běh pro Paměť národa samozřejmě organizujeme, protože nám přináší peníze pro další dokumentaci příběhů. Ale chceme sebe i jiné lidi vyhecovat třeba takové jako jsem já. Je to skvělá příležitost zhubnout a začít pravidelně cvičit. Jak se říká: ´Ve zdravém těle zdravý duch´,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který se i letos účastní pražského běhu ve Hvězdě.

Řadu běžeckých rekordů Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) držel legendární běžec Emil Zátopek, který jich dosáhl v padesátých letech. Na desetikilometrové trati byl nejrychlejší v letech 1949 – 54, pětikilometrového rekordu s časem 13:57:2 min. dosáhl v roce 1954. Ve stejném roce zaběhl v Bruselu svůj nejrychlejší čas na 10 km – 28:54:2 min. Podle přehledu světových rekordů pak běžci stále zrychlovali, světový rekord dnes drží Etiopan Kenenisa Bekele, v roce 2005 zaběhl desetikilometrovou trať za 26:17.53 min. Český rekord na 10 km má od června 1998 Jan Pešava s časem 27:47,90 min. Proti Zátopkovi, který běžel o 44 let dříve, jde tedy o zrychlení o zhruba minutu. Ovšem na loňském Mistrovství ČR v atletice získal zlatou Lukáš Olejníček s časem 31:30:26 min.

Účastníci Běhu pro Paměť  národa mohou i letos symbolicky svůj běh někomu věnovat. V minulých letech si vyráběli odznáčky s heslem „běžím za…“, letos budou mít tuto větu také na startovních číslech. Každý si pak může doplnit jméno osobnosti, které si váží. Ať už to bude Milada Horáková, letci v RAF, odbojáři nebo třeba vlastní teta, která neuhnula nátlaku StB. Nejčastěji si lidé na trikot píší, že běží za svojí babičku nebo dědečka.

Pokračuje také kategorie „běžím kdekoli“. K běhu se mohou připojit i ti příznivci Paměti národa, kteří to na ostatní místa mají daleko, žijí v zahraničí nebo zkrátka rádi běhají sami. Startovní číslo si takto loni připnuli běžci třeba ve Vrchlabí či Ondřejově, ale i v USA, Řecku nebo Japonsku. Na dálku se k běhu v roce 2018 připojilo jednašedesát lidí, kteří za registraci dali přes 27 000 korun.

Každý, kdo zaplatí startovné, přispívá na další dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa. Startovné pro žáky a studenty začíná na 200 Kč, pro dospělé se lidí podle místa, nejdražší je v Praze, kde zaplatíte od 400,- Kč.

Běh pro Paměť národa nabízí návštěvníkům jak profesionální časomírou měřené trasy na 5 a 10 km, tak symbolický krátký běh (obvykle 1 km) a dětské trasy. „Když mi před čtyřmi lety poprvé zavolali z Paměti národa, neváhal jsem ani minutu a nastartovali jsme spolupráci. Z popelky vyrostl skvělý závod s přesahem,“ říká šéf časomíry IronTime Jiří Bulan. Pro juniory bude na všech místech připraven doprovodný program (ukázky sportů, divadlo, stolní hry…).

A i  letos Běh pro Paměť národa podporují patroni, mnozí závod pravidelně každý rok běží. Například olympionici Eva Samková a Vávra Hradilek, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová nebo novinář Jindřich Šídlo.

„Čím víc lidí s námi poběží, tím víc bude všem sympatizantům nacismu, soudruhům a soudružkám nebo bývalým členům StB jasné, že to s tím budováním lepší, spravedlivější, beztřídní, socialisticko-oligarchické, rasově, kulturně i nábožensky vyčištěné, pro-putinovské společnosti” tak jednoduché nebude,“ dodává Mikuláš Kroupa.

Děkujeme hlavním partnerům běhu, kteří podporují jeho konání ve všech 10 místech!

  • Tipsport pro legendy
  • Petr Pudil, Jan Dobrovský
  • SunInvent
  • Hlavní mediální partner: Český rozhlas
  • Mediální partneři po celé ČR: Česká televize, týdeník Echo a web echo24.cz, magazín Reportér, Forum24.cz
  • OSA
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.