Aktuality

Východními Čechami putuje výstava

Tři měsíce můžete vidět na různých místech Královéhradeckého kraje výstavu, která představí osudy deseti lidí zachycených studenty středních škol a gymnázií. Součástí výstavy jsou i televizní dokumenty, které bude od 3. dubna vysílat Východočeská televize V1. V dubnu výstava zavítá do Hradce Králové, Dvora Králové nad Labem a Hořic, v květnu a červnu pak do Náchoda, Dobrušky a nakonec se vrátí do Hradce.

Atletka, olympionička a mistryně Evropy v běhu na 1500 m Jaroslava Jehličková, zástupce čtvrté generace slavné továrenské rodiny Jan Petrof či podnikatel a pamětník války v Jugoslávii Amir Zaketović. To jsou tři z deseti pamětníků, jejichž vyprávění natočili a zpracovali středoškolští studenti z pěti měst Královéhradeckého kraje. Do projektu Příběhy našich sousedů se díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje zapojilo v září loňského roku deset studentských týmů ze Dvora Králové nad Labem, Hořic, Náchodu, Dobrušky a Hradce Králové.

Projekt realizuje nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, Impulsem Hradec Králové, Pedagogickou fakultou Univerzity Hradec Králové a Východočeskou televizí V1.

Během uplynulých měsíců studenti natočili na videokamery vyprávění místních pamětníků, dohledali dokumentární materiály k jejich příběhům, digitalizovali dobové fotografie, napsali životopisy pamětníků a nakonec sestříhali vlastní reportáže. Projekt studentům přiblížil události 20. století prostřednictvím vzpomínek pamětníků z Královéhradeckého kraje.

Paměť národa Východní Čechy s partnery jako jeden z výstupů projektu realizuje tříměsíční putovní výstavu po Královéhradeckém kraji, která představí příběhy jednotlivých pamětníků a studentské týmy. Na výstavu přispěl Královéhradecký kraj a jednotlivá města s výjimkou města Náchod.

 

 

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.