Aktuality

4. ročník Běhu pro Paměť národa podpořilo na deseti místech a „kdekoli“ přes 2700 lidí

Pro Paměť národa běželo letos v České republice a i v zahraničí 2740 lidí. Tentokrát se „za všechny, kteří to nevzdali“ startovalo ve dvou termínech a na 10 místech:

A i letos se navíc startovalo ve speciální kategorii „kdekoli“. Tu jsme loni vymysleli pro podporovatele Paměti národa, kteří to mají na místa běhu daleko nebo žijí v zahraničí. Na dálku se k běžcům tento rok připojilo 136 lidí. K oficiálním místům se tak lidé připojili např. v Sedlčanech, v Domažlicích, v Šumperku, ale i na italské Sicílii, ve Švýcarsku, v Číně, v Rakousku nebo v Belgii. Děkujeme, moc si vaší podpory na dálku vážíme!

Podle prvních propočtů (a bez spočtení zatím zapečetěných sbírkových kasiček v jednotlivých místech) se na čtvrtém ročníku charitativního Běhu pro Paměť národa vybralo téměř 872 000 korun. Nejvyšší částku věnovali běžci v Praze – přes 440 000 Kč. Po sečtení peněz v kasičkách, které byly v místech běhu, je výsledná vybraná částka za startovné 921 112 korun. Děkujeme! V loňském roce běželo na pěti místech 1600 lidí a vybralo se 650 000 korun.

Všichni, kdo zaplatili startovné, přispěli na další nahrávání vzpomínek pro veřejně přístupný portál www.pametnaroda.cz. Ten nyní obsahuje kolem pěti tisíc publikovaných příběhů 20. století, téměř šedesát osm tisíc fotografií a kolem třiceti tisíc audio a video klipů.

Přidáváme malou foto-galerii z jednotlivých míst. Více fotografií najdete v jednotlivých Facebookových událostech, a také na Facebooku Paměti národa  i instagramovém účtu našeho Běhu.

Fotografie: Barbora Mráčková, Martin Kabát a Tomáš Cindr (Praha), Jiří Leuchter, David Macek (Brno), Anna Sedláková, Zuzana Škrnová (Hradec Králové), Martin Straka (Ostrava), Milan Svoboda, Petr Sihelský (Plzeň) a další. Děkujeme!

Běžci si mohli vybrat oficiálně měřené trasy na 5 a 10 km či štafetu nebo symbolické krátké tratě, nejčastěji na 1 km. I letos mohli všichni symbolicky svůj běh někomu věnovat – běžet za hrdiny naší minulosti nebo za kohokoli, kdo si zaslouží úctu a respekt. Každý účastník si mohl své „běžím za…“ vyplnit i na startovní číslo.

Výsledkové listiny najdete na webu Běhu pro Paměť národa, pod jednotlivými městy. Případně ve Facebookových událostech.

Běh opět přímo na místě podpořili jeho patronky a patroni. V Praze to byly herečky Petra Nesvačilová, Lenka Krobotová a sestry Aňa, Ester a Lela Geislerovy. V Brně herec Michal Isteník (alias Eda ze seriálu Most), který běh i moderoval.

Dokumentaristé Paměti národa se snaží rychle zaznamenat především odcházející generaci 2. světové války a vzpomínky těch, kteří zažili perzekuce v 50. letech či kolektivizaci. Natočení a zpracování jednoho pamětnického vyprávění stojí od 5 – 15 000 korun (záleží na tom, zda se točí na audio či video-záznam, kolikrát se dokumentaristé musejí s pamětníkem setkat, jak náročné vyprávění je, atd.).  Během uplynulého roku dokumentaristé natočili např. sourozence Jana Zajíce, přítele Jana Palacha Stanislava Hamra nebo válečnou veteránku Boženu Ivanovou. Z natočených vzpomínek vycházejí další formy vyprávění, které přibližují důležité momenty naší moderní historie široké veřejnosti: knihy, dokumenty, výstavy. V současnosti je například v Plzni instalovaná venkovní výstava Století žen, v Brně se bude, ve spolupráci s festivalem Meeting Brno, otevírat audio-vizuální výstava příběhů z Paměti národa, nazvaná „Brno osvobozené!?“.

V uplynulém roce se rozvíjelo především natáčení v krajích – Paměť národa má nyní pět poboček v regionech (kanceláře sídlí v Brně, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Českých Budějovicích). Každá z nich nahrává místní pamětníky, koordinuje vzdělávací projekty (workshopy a Příběhy našich sousedů), organizuje výstavy, atd.

Děkujeme partnerům Běhu pro Paměť národa 2019:

Tipsport pro legendy https://www.tipsport.cz/

Nadace ČEZ http://www.nadacecez.cz

Jan Dobrovský a Petr Pudil

Suninvent www.suninvent.cz

Hlavní mediální partneři

Český rozhlas www.rozhlas.cz

Česká televize www.ceskatelevize.cz

Mediální partneři

Magazín Reportér www.reportermagazin.cz

Týdeník Echo a Echo24.cz www.echo24.cz

Tiscali Media http://www.tiscalimedia.cz/

Forum 24 http://forum24.cz/

OSA http://www.osa.cz/

JC Decaux http://www.jcdecaux.cz/

Rádio1 http://www.radio1.cz/

Cinema City https://www.cinemacity.cz/

Kino Světozor https://www.kinosvetozor.cz/cz/

Kino Aero https://www.kinoaero.cz/cz/

Bio Oko https://www.biooko.net/cz/

Hlavní partneři – Praha

Magistrát Hl. města Praha http://www.praha.eu

Městská část Praha 6 www.praha6.cz

Produktoví partneři – Praha

Iron Time – oficiální časomíra závodu www.irontime.cz

Vybavení pro akce https://www.vybaveniproakce.cz/

Start Production https://startproduction.cz/

Event Selection https://www. eventselection.cz/

Pražské služby www.psas.cz

Bageterie Boulevard  www.bb.cz

Jipast  http://www.jipast.cz/

Johnny servis  http://www.johnnyservis.cz/

Smybox https://smybox.cz/

Moje placky.cz http://www.mojeplacky.cz/

Piatnik, s.r.o. www.piatnik.cz

MindOK www.mindok.cz

Česká podnikatelská pojišťovna www.cpp.cz

Marsh https://www.marsh.com/cz/cs/home.html

Cinema City https://www.cinemacity.cz/

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.