Aktuality

Školili jsme v Barmě i přednášeli na Sorbonně

Paměť národa je společný prostor pro ukládání a zpřístupňování nahrávek rozhovorů s pamětníky. Průběžně publikujeme rozhovory s lidmi ze zahraničí, jejichž vzpomínky jsou součástí československého 20. století.  A děje se i mnoho dalšího. Teď v květnu jsme se mimo jiné vydali ven z české kotliny. Ve spolupráci s barmskou Asociací politických vězňů a díky programu Transition Ministerstva zahraničí ČR jsme v Rangúnu proškolili celkem 16 barmských dokumentaristů, politických vězňů, kteří se tímto přidávají k naší platformě Paměť národa.

V rámci projektu „Odsunutá paměť“ jsme na konci května v bavorském městečku Weidenberg, které v padesátých letech minulého století poskytlo útočiště stovkám Němců odsunutých z Jablonecka, natočili vzpomínky deseti německých účastníků odsunu českých Němců z let 1945-1948. Pamětníci, kterým bylo na konci války mezi 5 a 15 lety, popisují tuto historickou událost ze specifické, dětské perspektivy a odkrývají tak dosud podceňované aspekty. Roli v jejich vyprávěních hraje nepřítomnost otců, kteří často zůstávali na frontě či v zajetí, ohrožení matek ze strany vojáků a partyzánů po konci války, výpadek školní výuky v internačních či uprchlických táborech nebo praktická otázka, zda do zavazadla o povolených třiceti kilogramech zabalit panenku či album známek. Nechybí v nich ale ani popisy brutality a násilí, stejně jako stesk po navždy ztracené vlasti. Projekt podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

A také jsme nedávno měli tu čest prezentovat naši organizaci a projekt Paměť národa v rámci 8. ročníku European Remembrance Symposium, které se konalo na pařížské Sorbonně a setkat se tam s obdobně zaměřenými organizacemi z celé Evropy.

Více o naší zahraniční spolupráci se dočtete na našem webu.

Zjednodušená anglická verze našich stránek je na tomto linku.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.