Aktuality

Školili jsme v Barmě i přednášeli na Sorbonně

Paměť národa je společný prostor pro ukládání a zpřístupňování nahrávek rozhovorů s pamětníky. Průběžně publikujeme rozhovory s lidmi ze zahraničí, jejichž vzpomínky jsou součástí československého 20. století.  A děje se i mnoho dalšího. Teď v květnu jsme se mimo jiné vydali ven z české kotliny. Ve spolupráci s barmskou Asociací politických vězňů a díky programu Transition Ministerstva zahraničí ČR jsme v Rangúnu proškolili celkem 16 barmských dokumentaristů, politických vězňů, kteří se tímto přidávají k naší platformě Paměť národa.

V rámci projektu „Odsunutá paměť“ jsme na konci května v bavorském městečku Weidenberg, které v padesátých letech minulého století poskytlo útočiště stovkám Němců odsunutých z Jablonecka, natočili vzpomínky deseti německých účastníků odsunu českých Němců z let 1945-1948. Pamětníci, kterým bylo na konci války mezi 5 a 15 lety, popisují tuto historickou událost ze specifické, dětské perspektivy a odkrývají tak dosud podceňované aspekty. Roli v jejich vyprávěních hraje nepřítomnost otců, kteří často zůstávali na frontě či v zajetí, ohrožení matek ze strany vojáků a partyzánů po konci války, výpadek školní výuky v internačních či uprchlických táborech nebo praktická otázka, zda do zavazadla o povolených třiceti kilogramech zabalit panenku či album známek. Nechybí v nich ale ani popisy brutality a násilí, stejně jako stesk po navždy ztracené vlasti. Projekt podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

A také jsme nedávno měli tu čest prezentovat naši organizaci a projekt Paměť národa v rámci 8. ročníku European Remembrance Symposium, které se konalo na pařížské Sorbonně a setkat se tam s obdobně zaměřenými organizacemi z celé Evropy.

Více o naší zahraniční spolupráci se dočtete na našem webu.

Zjednodušená anglická verze našich stránek je na tomto linku.

 

Sdílet

Klub přátel
Paměti národa

Potěšte své blízké a přispějte na natáčení osudů dalších pamětníků.
Darujte členství v Klubu přátel Paměti národa.
Objednat

Totální nasazení,
komiksová kniha

Tři komiksové příběhy podle skutečných událostí.
Tři ženy, jejichž životy spojil nacistický pracovní lágr.
Koupit knihu

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.